![Середній клас в Україні: хто це і як визначити](https://thumbor.my.ua/hgGlrb257kbPSKHrww2HCSTemrA=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F12ac435fdda35e6f6add9c87b6a4b07f.jpg)
Середній клас в Україні: хто це і як визначити
Середньому класу має вистачати на купівлю автомобіля, побутової техніки і навіть нерухомості.
Термін "середній клас" в Україні є досить невизначеним, оскільки не існує чітких критеріїв для його визначення. Зазвичай до цієї групи відносять людей, яких не можна вважати багатими, але й бідними їх теж важко назвати. Цікаво зрозуміти, хто з українців може бути частиною середнього класу і скільки таких громадян у країні. Про це йдеться в матеріалі видання "Новини.LIVE".
Середній клас у різних країнах має свої особливості. У США, наприклад, вважається, що представники цієї групи можуть дозволити собі не тільки базові потреби, як-от їжа, одяг або оренда житла, а й додаткові витрати. Це включає в себе купівлю автомобіля, побутової техніки, а також нерухомості.
У Європі підхід до визначення середнього класу схожий з американським. Тут бідними вважають тих, хто не може дозволити собі базові речі, як-от купівля побутової техніки, щорічний відпочинок бодай на тиждень в інших містах чи країнах, або накопичення фінансової подушки безпеки. Середній клас, своєю чергою, має можливість забезпечити ці та інші потреби.
В Україні Інститут демографії визначає представників середнього класу як громадян, чиї щомісячні доходи перевищують 5 прожиткових мінімумів. У 2025 році це становить 15 140 грн.
Натомість у 2016 році Центр Разумкова провів комплексне дослідження, враховуючи такі критерії:
- стійке самовизначення;
- самооцінку рівня матеріального становища;
- рівень освіти;
- відчуття спільності інтересів;
- домінування в найближчому соціальному оточенні.
Результати показали, що 14,2% людей можна чітко віднести до середнього класу, а 34,8% населення перебували десь на периферії. Звісно, відтоді багато чого змінилося, особливо з огляду на трирічну повномасштабну війну з Росією, що позбавила багатьох людей доходу та домівки.
Нагадаємо, що 2024 року в Україні реальна заробітна плата, тобто з урахуванням інфляції, збільшилася в середньому на 14,4%. Найбільші "надбавки" відзначили фахівці в IT-секторі, торгівлі та нерухомості. У багатьох галузях реальні доходи перевищили рівень до війни, однак це стало можливим завдяки різкому дефіциту робочої сили.
Раніше Фокус писав, який бізнес в Україні заплатить до 55 тис. грн за бронь співробітника від мобілізації.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)