11 лютого, відзначається народне свято Власів день (за старим стилем – 24 лютого). Для православних вірян це день пам'яті християнського святого, священномученика Власія Севастійського.
Власій жив у 3-4 століттях у Малій Азії, служив єпископом у Каппадокії. За часів гонінь на християн за правління Діоклетіана святий постійно підтримував свою паству.
Коли християни залишили місто, Власій переселився до печери Аргеоса. За переказами, там Власія оточувало безліч різних звірів, які не чіпали його, а навпаки, охороняли. Хворі тварини від дотику його рук зцілювалися та йшли.
Саме тому у народі святого вважають покровителем свійських тварин. За іншою версією, християнський Власій у свідомості народу став "спадкоємцем" слов'янського Волоса, хранителя селянської худоби.
Потім його затримали язичники та відправили до в'язниці. Єпископи намагалися відвернути від віри умовляннями та тортурами, проте це не зламало дух Власія. У результаті його засудили на смерть через обезголовлення.
Наші пращури помітили, що в цей день наші пращури помітили, якщо у цей день спекотні сніданки, то зима буде холодною. Для цього необхідно закрити всі пічні труби юшками або взагалі замазати глиною. Крім того, до святого Власія у свято зверталися з молитвою: "Дай щастя на гладких тілушок, на товстих бичків, щоб із двору йшли-грали, з поля йшли-скакали" .
Здавна Власьєв день народ відзначав як велике свято. Тому в цей день було прийнято заколювати кабана, свиню чи молоду телицю та подавати до столу спекотне. Ще в цей час влаштовували молебні, під час яких освячували короваї з житнього хліба, щоб потім згодувати худобу.
До Власія були морози: різдвяні, хрещенські, афанасьєвські, тимофіївські, микільські. Але власівські морози вважалися "найкрутішими", і останніми. У народі говорили: "Проллє Власій олія на дорогу - зимі настав час прибирати ноги" , бо в цей день часто бували відлиги.
Що не можна робити 11 лютого
Серед головних заборон, що сьогодні не можна робити – лаятися, поганословити, заздрити, бажати зла, відмовляти у допомозі.
Народні прикмети не радять залишати на столі ніж – інакше не уникнути серйозного конфлікту, а також брудний посуд – це до матеріальних проблем. Не можна в цей день працювати (втім, як і будь-якого іншого недільного дня) - у народі вірять, що так можна натягнути на себе і на домашніх тваринах хвороби.
Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".