У понеділок, 10 лютого американський президент Дональд Трамп підписав указ, який передбачає перегляд Закону США про боротьбу з корупцією за кордоном (Foreign Corrupt Practices Act — FCPA). На думку Трампа, нинішні положення цього законодавства шкодять інтересам Штатів, зокрема, американському бізнесу, повідомляє “Голос Америки”.
“Надмірно широке і непередбачуване застосування FCPA проти американських громадян і підприємств [...] за рутинну ділову практику в інших країнах не тільки витрачає обмежені прокурорські ресурси [...], а й активно шкодить американській економічній конкурентоспроможності й національній безпеці”, - йдеться в заяві Білого дому.
Згідно з указом Трампа, генеральний прокурор США Пем Бонді протягом 180 днів повинна переглянути принципи дії закону, враховуючи зовнішньополітичні цілі Штатів. Термін перегляду законодавства можуть продовжити. На час “переоцінки” забороняється ініціювати нові розслідування у межах FCPA, указ Трампа, водночас, передбачає можливість “індивідуальних винятків”.
Трамп ще під час свого першого терміну в Білому домі хотів скасувати FCPA, заявляючи, що це — "жахливий закон".
Попередник Трампа колишній президент США Джо Байден у січні 2024 року підписав законодавство, яке доповнює FCPA — Закон про запобігання здирництва за кордоном (FEPA), який, зокрема, дозволяє федеральним прокурорам висувати кримінальні звинувачення проти іноземних чиновників, які вимагають або одержують хабарі від компаній США.
FCPA був ухвалений у США в 1977 році під час президентства Джиммі Картера. Американські правоохоронні органи встановили, що низка великих компаній брали участь у підкупі іноземних посадових осіб — на тлі цього Вашингтон розробив законодавство з регулювання надання будь-яких “благ” офіційним особам інших країн.
Фігурантами розслідувань у межах FCPA свого часу була низка великих компаній. Наприклад, у 2012 році повідомлялося, що фармацевтична компанія Pfizer платила хабарі держслужбовцям із РФ, Казахстану й інших країн. А в 2010 році фігурантом розслідування була компанія Hewlett-Packard, яку підозрювали у підкупі російського генпрокурора для отримання контракту на постачання обладнання до РФ.
Минулого тижня повідомлялося, що генпрокурор США випустила службову записку для Міністерства юстиції, частина положень якої вимагають від працівників, які займаються справами у межах Закону про боротьбу з корупцією за кордоном, акцентувати увагу на розслідуванні злочинів картелів і транснаціональних злочинних організацій. Зокрема, пріоритетними, згідно з запискою, вважаються справи, пов'язані з корупцією для сприяння контрабанді людей, торгівлі наркотиками та вогнепальною зброєю.
Також Міністерство юстиції США розформовувало групу, створену після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, яка займалася забезпеченням дотримання санкцій проти олігархів, наближених до Кремля.