Як українці оцінюють зупинку фінансування USAID
Як українці оцінюють зупинку фінансування USAID

Як українці оцінюють зупинку фінансування USAID

Українці сприймають призупинення фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) двозначно: з одного боку, 69% визнають, що це матиме негативні наслідки для України, з іншого – 59% громадян убачають у цьому «елемент справедливості».

Як передає Укрінформ, про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) упродовж 4-9 лютого 2025 року.

За даними соціологів, лише третина респондентів поділяють умовно крайні позиції: 22% говорять про значний негативний вплив, оскільки проєкти робили істотний внесок у розвиток України. Водночас 12% поділяють думку, що особливих наслідків для України не буде, оскільки проєкти переважно проїдали гроші чи займалися непотрібними справами. «Найбільше ж респондентів – 47% – вважають, що матиме місце деякий негативний вплив, але разом із цим відчувають певне справедливе покарання для тих, хто проїдав гроші чи займався непотрібними справами. І ще є 19% українців, які не мають своєї думки з цього питання», - йдеться у повідомленні КМІС.

Таким чином, призупинення фінансування USAIDдвозначно сприймається українцями, зауважують соціологи. З одного боку, 69% визнають, що призупинення фінансування матиме деякі або значні негативні наслідки для України. З іншого боку, 59% убачають у цьому елемент справедливості, оскільки деякі проєкти «проїдали гроші чи займалися непотрібними справами».

Попри деякі коливання загалом незалежно від регіону проживання ставлення до призупинення фінансування проєктів USAID є досить подібним (і всюди – доволі двозначним).

Як зазначили у КМІС, на момент підготовки їхнього пресрелізу майбутня доля USAID була невідомою. Там також нагадали, що в українському медіапросторі одразу розпочалися жваві дискусії щодо проєктів в Україні та їхнього впливу.

Як українці оцінюють зупинку фінансування USAID - Фото 1

КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про призупинення фінансування USAID. Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 1000 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%; 3,5% – для показників, близьких до 25%; 2,5% – для показників, близьких до 10%; 1,8% – для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Загалом у КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Як повідомляв Укрінформ, 20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ про призупинення на 90 днів усіх програм зовнішньої допомоги до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям.

24 січня держсекретар США Марко Рубіо розпорядився «припинити роботу» щодо всієї іноземної допомоги, за винятком сектору Гази та Судану.

Пізніше Дональд Трамп закликав закрити USAID через корупцію та шахрайство.

Згодом найбільші профспілки США – Американська федерація державних службовців та Американська асоціація працівників дипломатичної служби - подали до суду на адміністрацію Трампа, вимагаючи зупинити закриття USAID.

11 лютого Білий дім звільнив незалежного генерального інспектора USAID Пола Мартіна. Це відбулося наступного дня після того, як його відомство опублікувало звіт з оцінкою наслідків зусиль адміністрації президента Дональда Трампа зі скорочення місії агентства.

Через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) Україна отримувала кошти на зміцнення демократичних інститутів, розвиток соціальних та гуманітарних проєктів.

Фото: xtra.net

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader