![Будинків уже немає, а платіжки – є: експерт розкрив дику схему комунальників із боргами за ЖКГ](https://thumbor.my.ua/poOV_i6BMbVWsbhZAt2SGeOn6Gk=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fcdbd410db6ab3af6c9c6aa30776f522b.jpg)
Будинків уже немає, а платіжки – є: експерт розкрив дику схему комунальників із боргами за ЖКГ
Комунальні підприємства виставляли рахунки українцям в окупованих містах до кінця 2023 року.
Як передає "Хвиля", про це повідомив голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко в інтерв’ю Коммерсант України.
За його словами, Україна зіткнулася з масштабною кризою заборгованості за комунальні послуги, яка зачіпає близько половини населення країни. Особливо гостро проблема постала для громадян, чиє житло залишилося на окупованих територіях або було зруйноване.
"Борги у людей як були, так і залишилися. Аудит заборгованостей не проводився, і реальна картина відсутня з січня 2022 року", – зазначає експерт.
![Борги за комуналку / Фото: Freepik](https://thumbor.my.ua/A4Gi8cvBKSdeepXVqWouo0P6Jn8=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fe58189f5b12dda8e0b4e0a19fa0451b4.jpg)
При цьому комунальні підприємства в окупованих містах, включаючи Маріуполь, Сєвєродонецьк, Бердянськ та Харківську область, продовжували виставляти рахунки споживачам аж до кінця 2023 року.
Ситуація ускладнюється тим, що значна частина боргів може бути необґрунтованою.
"Я впевнений, що в населення мільярди боргів, які не мають до них жодного стосунку, але люди змушені їх платити. І ніхто ніколи ці борги не скасує, навіть не сподівайтеся. Держава і монополісти їх формували не для того, щоб списувати… На жаль, якщо є борг, і неважливо, як він з’явився, відключати будуть від послуг. Це питання ніхто і ніяк не контролює. І якихось змін навіть не варто очікувати, бо немає системи, яка могла б змінити ситуацію", – підкреслив Попенко.
На його думку, без втручання держави вирішити проблему незаконних нарахувань та відключень неможливо, проте найближчим часом змін очікувати не варто.
"Без ролі держави вирішити питання незаконних нарахувань, незаконних відключень неможливо. Але державою керують ті ж, хто це все і робить. Існує залежність між тими ж обленерго, облгазами та державою. Тому що власники компаній-постачальників послуг – це донори державної системи, і держава грає за їхніми правилами. Адже вся законодавча база прописана під монополістів, а не під споживачів. Ніхто не думає, як зробити краще. Відключати від комунальних послуг за борги – це найпростіший вихід", – зазначив експерт.
Він також звернув увагу, що кількість виконавчих проваджень у судах зросла на 500 тисяч, досягнувши приблизно 700 тисяч справ. При цьому відсутня статистика про те, скільки з цих справ стосується майна на окупованих територіях або незаконно нарахованих платежів.
"І ці суми будуть висіти тягарем на українцях. А коли є виконавче провадження, вже нікуди не подінешся. Українців змушуватимуть платити", – додав Попенко.
Нагадаємо, українцям показали кричущу несправедливість податкової системи.
![loader](/files/images/preloader.gif)