Сьогодні, 13 лютого, у світі відзначають Всесвітній день радіо та Міжнародний день жіночої дружби. Віряни вшановують пам'ять святого преподобного Мартиніана. До Нового року залишився 321 день.
Яке сьогодні церковне свято
13 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Мартиніана. Він народився в Каппадокії (сучасна Туреччина) у IV столітті. Відомо, що Мартиніан від раннього віку виявляв глибоку побожність і прагнення до відлюдництва. Він оселився на самоті в печері поблизу міста Кесарії і присвятив своє життя молитві, посту і роздумам. Мартиніан здобув славу своїм святим життям та дивами. Одного разу, коли диявол спробував спокусити його, до його печери прийшла жінка, яка намагалася спокусити святого. Преподобний Мартиніан кинувся до вогню і обпалив свої ноги, щоб уникнути гріха. Після цього він вирішив остаточно залишити людей і оселився на безлюдному острові в морі.
Святий Мартиніан провів багато років на острові, живучи у суворій аскезі. За переданням, Бог піклувався про його їжу, надсилаючи йому ангела з хлібом та водою. Мартиніан помер у мирі та благочесті у V столітті.
Що не можна робити 13 лютого
- Забороняється шити, вишивати, займатися рукоділлям.
- Не слід планувати важливі чи великі закупи.
- Не можна сваритися, адже сварка затягнеться надовго.
Народні прикмети і традиції на 13 лютого
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: морозний і сухий день — літо буде спекотним, світить сонце — до ясної погоди навесні, похмуро — весна буде холодною, сніг лежить і не тане — весна прийде пізно і буде холодною.
Вночі наші предки задивлялися на зорі, вірили, що вони допомагають побачити майбутнє. А святому Мартиніану молилися для захисту від пристріту.
Фото: Pixabay
Як назвати дитину, яка народилася 13 лютого
Сьогодні іменини святкують Василь, Володимир, Євген, Іван, Ірина, Михайло, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Віра, Зоя та Світлана. Талісманом людини, народженої 13 лютого, є котяче око. Камінь, який здатний притягнути увагу до свого власника. Котяче око приваблює неземне кохання, допомагає зберегти в шлюбі вірність.
Історичні події 13 лютого
1784 — указом Катерини II з приєднаних 1783 року до Російської імперії земель Кримського ханства (Крим, Тамань, Кубанська сторона) утворено Таврійську область на правах намісництва (центр — Сімферополь).
1895 — брати Луї й Огюст Люм'єр запатентували свою версію сінематографа на основі апарату Леона Булі (1892).
1898 — першою жертвою наїзду автомобіля став Генрі Ліндфілд із Брайтона (Велика Британія).
1913 — Далай-лама XIII оголосив незалежність Тибету від Китаю.
1924 — польська поліція закатувала Ольгу Басараб, організатора 1-ї жіночої чоти Легіону УСС, розвідницю, активістку УВО, зв'язкову полковника Євгена Коновальця.
1931 — урочисте відкриття нової столиці Індії — Нью-Делі.
1942 — розпочався примусовий вивіз українського населення з окупованих територій на примусові роботи до Німеччини.
1945 — авіація союзників практично повністю зруйнувала Дрезден.
1956 —в Антарктиді відкрито першу радянську наукову станцію «Мирний».
1959 — до продажу надійшли перші ляльки Барбі.
1960 — відбулося перше випробування французької атомної бомби в Сахарі.
1981 — в «Нью-Йорк таймс» опублікована найдовше речення — з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів.
1984 — генеральним секретарем ЦК КПРС став Костянтин Черненко.
1991 — авіація США завдала удар по передбачуваному іракському командному пункту в Багдаді. Як виявилось, це було звичайне бомбосховище, де знаходились жінки, діти, люди похилого віку. Загинуло близько 400 осіб.
2001 — арешт екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків.
2012 — виведено на орбіту перший угорський штучний супутник Землі MaSat-1.