Понад $3 трлн: у Bloomberg підрахували, скільки коштуватиме ЄС план Трампа щодо України
Понад $3 трлн: у Bloomberg підрахували, скільки коштуватиме ЄС план Трампа щодо України

Понад $3 трлн: у Bloomberg підрахували, скільки коштуватиме ЄС план Трампа щодо України

За підрахунками агентства Bloomberg Economics, посилення захисту України та розширення власних збройних сил може коштувати найбільшим державам Європи додаткових $3,1 трлн протягом наступних 10 років. Президент США Дональд Трамп наголошує лідерам ЄС, що їм потрібно робити задля миру в Україні та безпеки для себе.

Загроза РФ для Європи

Навряд чи Європа готова взяти на себе такий фінансовий тягар. Та якщо взяти до уваги, що авторитарна нафтова держава може загрожувати східним кордонам ЄС, а сподіватися на допомогу Білого дому не доведеться, то ціна бездіяльності для європейських країн може бути набагато вищою.

Деякі лідери країн та посадовці у сфері безпеки попереджають, якщо європейці не зможуть створити потужний фактор стримування Росії, то Путін лише посилить свої спроби послабити або й розвалити як ЄС, так і НАТО.

Зараз дивляться

– Президент за президентом (США) знали, що трансатлантична безпека вигідна і США, і Європі. Здається, Трамп вважає, що він знає краще. Історія розсудить це рішення, – сказав колишній міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

За словами одного високопоставленого європейського чиновника, Росія має значну перевагу в живій силі над Європою, а її військова економіка може виробляти снаряди та іншу військову техніку зі швидкістю, що перевищує потреби російської армії на фронті в Україні.

Зараз в ЄС тривають суперечки, де краще замовляти/закуповувати техніку необхідну зброю протягом багатьох років. Хтось каже, що блок повинен інвестувати в дороги, а не в артилерію.

– Росія і Путін загрожують не лише Україні, але й усім нам, – заявила прем’єрка Данії Метте Фредеріксен.

Трамп не знає, як домовлятися з Путіним

Європейські чиновники були приголомшені телефонною розмовою Трампа з Путіним. Дехто назвав це продажем, заявивши, що США поступаються ключовим вимогам Путіна ще до початку переговорів. Європейці занепокоєні, що Трамп може по-своєму домовитися з Путіним.

Відомо, що Трамп погодився відвідати Москву й прийняти Путіна в США. Лише після розмови із кремлівським диктатором Трамп поговорив з президентом України Володимиром Зеленським та розповів йому деталі розмови. Ймовірно Трамп і Зеленський зустрінуться в Саудівській Аравії.

Міністр оборони США Пітер Гегсет вважає, що Україні не реально буде повернутися до кордонів 2014 року, а також нереалістично думати про вступ до НАТО. А ще Гегсет запевнив, що американських миротворців в Україні не буде.

На думку Пітера Гегсета, НАТО буде процвітати, доки європейські члени будуть брати відповідальність за безпеку на континенті. Але європейці стурбовані, що ніхто в команді Трампа не має реального досвіду ведення переговорів з росіянами. Більшість членів команди Путіна мають десятиліття досвіду роботи зі США та Україною і навчилися свого ремесла в російських спецслужбах.

– Трампу потрібен хтось, хто знає, як вести переговори з Кремлем. Підводні камені полягають у тому, що росіяни в кінцевому підсумку намотують кола навколо американської команди, а Трамп в кінцевому підсумку домовляється про погану угоду, яка, зрештою, насправді не є угодою, – сказав Чарльз Купчан, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин, який працював над реалізацією попередніх домовленостей з Росією в уряді Барака Обами.

Вартість підтримки України

Bloomberg Economics проаналізував вартість підтримки України, відбудову зруйнованої інфраструктури та посилення обороноздатності.

Відновлення української армії може коштувати близько $175 млрд протягом 10 років, залежно від стану сил на момент досягнення врегулювання і від того, яку територію потрібно буде захищати. Миротворчий контингент чисельністю 40 тис. осіб обійдуться у близько $30 млрд за той самий період часу. Хоча Зеленський каже, що миротворців має бути значно більше.

Багато грошей піде на розбудову армій Євросоюзу і доведення сукупного оборонного бюджету до рівня близько 3,5% ВВП. Додаткові гроші підуть на поповнення артилерії, систем протиповітряної оборони й ракети.

За даними агентства Bloomberg Economics, у разі фінансування за рахунок боргів, це додасть ще $2,7 трлн до потреб п’яти найбільших європейських членів НАТО.

Теги за темою
Володимир Путін Євросоюз Дональд Трамп НАТО
Джерело матеріала
loader