Росія зміцнює свій вплив та присутність у Лівії – будує військову базу
Росія зміцнює свій вплив та присутність у Лівії – будує військову базу

Росія зміцнює свій вплив та присутність у Лівії – будує військову базу

Росія зміцнює свій вплив та присутність у Лівії – будує військову базу

Росія вже використовує Лівію як логістичний хаб для зміцнення свого впливу у країнах цього регіону.

Москва продовжує перекидати техніку на свої бази в Лівії з метою зміцнення своєї дуги впливу в Сахелі, про що свідчить триваюча реконструкція аеродрому Маатен ас-Сарра неподалік від Чаду і Судану.

Про це пише Le Monde.

Коли 8 грудня 2024 року в Дамаску впав режим Башара Асада, увага світу одразу ж переключилася на Лівію, де інший автократ, маршал Халіфа Хафтар, господар Кіренаїки (схід) і Феццана (південь), також користується російською військовою підтримкою. Рейси приватної сирійської компанії Cham Wings, що перекидала дезорганізованих офіцерів армії Башара Асада до Бенгазі - оплоту клану Хафтара, - продемонстрували чіткий зв'язок між двома театрами військових дій. Зв'язок формувався навколо спільних інтересів двох сімейних олігархій, об'єднаних як русофільством, так і бізнесом (зокрема, торгівлею каптагоном).

Очікувалося щось подібне і в Лівії. Однак ефекту доміно не сталося. Сили, збудовані в Кіренаїці 81-річним Халіфою Хафтаром і його синами (Саддамом, Халедом і Бельгасімом), пережили землетрус у Дамаску. І причина цього - Росія, яка не тільки не йде з Лівії, де вона влаштувалася з 2019-2020 років під егідою Хафтара, а й перекинула туди частину своїх сил, тим самим продовжуючи забезпечувати захист своїм місцевим союзникам.

Російські транспортні літаки не менше трьох-чотирьох разів на тиждень перевозять вантажі на бази Аль-Хадім і Аль-Джуфра. Не виключено, що Росія планує зробити Лівію новою основною базою Близького Сходу замість Сирії.

Однак проблеми з базами в Сирії змінили звичну логістику. Тепер російські літаки змушені літати безпосередньо з Білорусі за маршрутом в обхід Туреччини, що підтримує уряд національної єдності Лівії Абделя Хаміда Дбейби в Тріполі, з яким бореться лояльний до РФ фельдмаршал Халіфа Хафтар, який контролює схід країни.

Також військове обладнання перевозиться морем. Однак через припинення сполучення між російською базою Тартус у Сирії та східними лівійськими портами Тобрука і Бенгазі, кораблі змушені йти безпосередньо з Балтійського моря через Атлантику і Гібралтар.

Le Monde повідомляє про те, що російські війська відремонтували покинутий аеродром Маатен аль-Сарра, колись опорний пункт колишнього лівійського диктатора Муаммара Каддафі, на південному сході Лівії за 100 км від кордону з Чадом та за 300 км від Судану. Він деякий час був занедбаний і не використовувався, але зараз Росія планує з нього зробити повноцінну військово-морську базу - на випадок, якщо не вдасться домовитися з новою сирійською владою та зберегти свою присутність у Тартусі.Уже зараз

Росія вже використовує Лівію як логістичний хаб для зміцнення свого впливу в країнах Сахеля (Буркіна-Фасо, Малі, Нігер і Судан).

Нагадаємо, Армія Судану, яка є однією зі сторін у триваючій у країні громадянській війні, заявила, що готова отримати зброю від Росії в обмін на дозвіл Москві створити військову заправну станцію на узбережжі Червоного моря. Це удар для США, оскільки росіяни посилюють вплив в африканській країні. Судан вважає її «не зовсім військовою базою».

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader