Сергій Грабський: Контракт для 18-24-літніх – це інвестиція в майбутнє армії
У Міністерстві оборони України офіційно стартував проєкт «Контракт 18-24». Згідно з цією ініціативою, українці вікової категорії 18 - 24 років можуть добровільно підписати контракт на службу в армії. Зараз ця категорія військовозобов'язаних не підлягає мобілізації. Тож, як акцентують увагу в оборонному відомстві, головне у цьому проєкті – добровільність. Журналіст Коротко про з'ясовував у військового експерта Сергій Грабського, що дасть реалізація цього проєкту.
Можливості для молодих людей в армії
- Чи допоможе це зменшити дефіцит військових на фронті?
Військовий експерт Сергій Грабський. Фото: ФБ Сергій Грабський
- Безперечно, це потрібна та корисна ініціатива. Є дуже багато молодих людей, які хочуть піти в армію. А тут ще такі вагомі бонуси - гроші за підписання контракту та пільги для іпотеки. Скажіть, скільки зараз є можливостей отримати від держави мільйон гривень? А так цей контракт дає їм серйозні перспективи для саморозвитку та вдосконалення. Загалом, це значна інвестиція в наше майбутнє - адже військова справа потребує молодих людей. Але це було б в рази ефективніше, якби в нас була запроваджена і діяла система військово-патріотичного виховання.
- Наскільки це в процентному відношенні поповнить нашу армію, яка в нас потреба в людях на фронті і скільки може дати цей контракт?
- Зараз це сказати неможливо. Укомплектованість наших частин і потреба в поповненні – це закрита інформація. Також неможливо сказати, скільки прийде молодих людей по цьому контракту, адже він повністю - справа добровільна. Молода людина повинна розуміти, наскільки вона готова стати до лав війська. Тому зараз не варто очікувати результатів, вони можуть бути видимими десь через рік.
У 18 - 24 роки людина знаходиться на піку своїх психофізичних можливостей
- Чому так важливий саме цей вік – 18 - 24 роки?
- Це найбільш ефективний вік у будь якій галузі, тому що в цей час людина находиться на піку своїх психофізичних можливостей та сприйняття інформації. А фактор фізичних можливостей грає в армії значну роль. Наприклад, на заняттях на полігоні видно, що людина може усвідомлювати послідовність тактичних дій, але в неї немає вікових фізичних можливостей для їх реалізації.
Може людина віком 40+ пробігти дистанцію на сто метрів за 14 секунд? Звісно, що ні. А будь-який вдалий тактичний маневр на війні може зірватися через те, що на нього потратили не 20 секунд, а, скажімо, 30-40. Тобто тут просто важлива резистентність та витривалість організму у молодому віці.
Крім того, ми маємо справу з ринком праці, де дуже важлива конкуренція. Тому держава створює такі перспективи, щоб зменшити дефіцит кадрів в армії.
- Тоді чому держава офіційно не понижує мобілізаційний вік, якщо так цінні молоді люди для армії?
- Тому що держава – це, в першу чергу, політики. А вони думають про молоде покоління із політичної точки зору, з точки зору їх важливості на виборах. Вони переживають, що у разі прийняття таких непопулярних рішень, як мобілізація з 18 років, цього не сприйме цей електорат та їх сім’ї.
Зменшення незадоволених в армії залежить від економічних можливостей держави
- Не замало для контракту один рік - тільки підготували військового, а строк майже закінчується?
- Контракт прив'язаний до термінів строкової служби і плюс - ніхто ж не забороняє його продовжити. Бо не всі, хто підписав контракт на рік, залишились в армії. Це дуже складна робота, вона вимагає напруження, і, скажемо, треба мати певний хист, певну витривалість і модальність розумових та фізичних здібностей для того, аби служити в армії.
Крім того, якщо контрактник і покине службу через рік, то він все рівно потрібну військову підготовку отримає, що дозволить у разі продовження бойових дій офіційно призвати його в армію. Тобто це вигідне вкладення в нашу армію на перспективу – професійна підготовка військових контрактників.
- А немає тут дискримінації інших військових, мовляв, на фронті військовим не дають таких пільг, як 18-24-літнім контрактникам?
- Жодне законодавство жодної країни не може бути ідеальним. Цілком можливо, що якесь незадоволення в армії може бути. Але така вже державна політика по залученню нових, молодих сил в армію. І це також потрібно. Хтось може висловлювати своє невдоволення, але треба виконувати такі рішення. А зменшення незадоволених в армії залежить від економічних можливостей держави. Щоб і бійці на фронті отримували належне фінансове та пільгове забезпечення.
- Тобто загалом цей контракт корисний для нашої армії?
- Безперечно, бо так ми розширюємо можливості більш корисного і ефективного використання людського потенціалу в умовах війни. Знову ж таки - ми ж не кажемо, що зараз вся молодь просто кинеться в армію, але є певний прошарок людей, які захотять це спробувати.
![loader](/files/images/preloader.gif)