Економічні ризики Росії зростають — внутрішні урядові документи
Економічні ризики Росії зростають — внутрішні урядові документи

Економічні ризики Росії зростають — внутрішні урядові документи

Економічні ризики Росії зростають — внутрішні урядові документи

У РФ криза в економіці може початися раніше, ніж вважалося.

Росія готується до сценарію, за яким економікаможе уповільнитись до технічної рецесії швидше, ніж вдасться приборкати інфляцію, пише Reuters.

Зниження цін на нафту, бюджетні обмеження та зростання корпоративної заборгованості є головними економічними ризиками, з якими стикається Росія. Про це йдеться у підготовлених для урядового обговорення документах.

Особливе занепокоєння викликає потенційне зростання видобутку нафти у США та країнах ОПЕК.

Публічно Путін та високопосадовці вихваляють стійкість російської економіки перед міжнародними санкціями, водночас визнаючи високий рівень інфляції (яка тримається на рівні 10%) як головний виклик.

Однак підготовлені Міністерством економіки та Центральним банком для засідання з прем'єр-міністром Михайлом Мішустіним 4 лютого документи, які переглянуло видання, свідчать про більш широке занепокоєння. Про це стало відомо ще до того, як президент США Дональд Трамп у середу оголосив про переговори з Путіним щодо завершення війни в Україні.

"Ситуація, коли уповільнення економіки до технічної рецесії відбудеться значно швидше, ніж зниження інфляції, стає набагато ймовірнішою", — йдеться у звіті Міністерства економіки.

Автори аналітичної записки попереджають, що високі процентні ставки обмежують кредитування та інвестиції, загрожуючи перспективам зростання Росії.

"Відсутність інвестицій зараз — це брак зростання ВВП у найближчі два-три роки", — зазначено у звіті.

Загрози від падіння цін на нафту

І Міністерство економіки, і Центральний банк підкреслюють небезпеку падіння цін на нафту, що може створити проблеми для федерального бюджету.

Центробанк вказує на "значний ризик" зниження цін на нафту через збільшення видобутку у США. Також зазначається, що резервні потужності країн ОПЕК близькі до рекордних рівнів і дорівнюють обсягу російського нафтового експорту.

"Бюджетні обмеження у наступні 5-10 років можуть бути більш жорсткими, ніж це здається зараз", — йдеться в оцінці Центрального банку щодо можливого впливу падіння цін на нафту.

Зростання витрат та боргів

У документі міністерство економіки також попереджає про різке зростання витрат для компаній. Цю проблему публічно озвучив і віцепрем'єр Олександр Новак під час виступу в парламенті в середу.

Загальне зростання витрат компаній на оплату праці, податки, тарифи та відсоткові платежі у 2025 році в порівнянні з 2024 оцінюється у 14,8 трлн рублів (близько 163,9 млрд доларів), що становить приблизно 45% обсягу приватних інвестицій у основний капітал за минулий рік.

Через несприятливі зовнішні умови та зниження внутрішнього попиту компаніям буде складніше перекладати зростаючі витрати на споживачів, а це, у свою чергу, ще більше скорочуватиме їхній прибуток.

Це все погіршує фінансову стабільність підприємств і збільшує ризик накопичення проблемних боргів. Автори аналітичної записки також попереджають, що зростання пропозиції товарів може бути недостатнім навіть для задоволення скороченого попиту, особливо в аграрному секторі, де у 2025 році прогнозується підвищення цін.

Ціни на нафту та бюджетний дефіцит

Після незначного спаду у 2022 році економіка Росії знову зросла, підтримана стрімким збільшенням державних витрат, військовим виробництвом і експортом нафти, газу та корисних копалин. Санкції Заходу виявилися менш ефективними, ніж очікувалося.

Однак останніми місяцями брак робочої сили, слабкість рубля та найвищі за понад два десятиліття процентні ставки почали тиснути на перспективи економічного зростання.

Ще в січні Reuters із посиланням на джерела повідомляло, що Путін приватно висловлював занепокоєння відносно викривлень у воєнній економіці Росії.

Вашингтон уважно стежить за цінами на нафту як за важелем тиску на Москву. Міністр оборони США Піт Гегсет у середу заявив, що зниження цін на енергоносії допоможе змусити Росію сісти за стіл переговорів щодо майбутнього України.

Енергетичні доходи становлять близько третини бюджетних надходжень Росії, а високі ціни на нафту допомагають Москві справлятися з фіскальним дефіцитом, який лише у січні 2025 року зріс до 1,7 трлн рублів.

Основним джерелом  покриття хронічного дефіциту бюджету став Фонд національного добробуту. Його ліквідні активи скоротилися приблизно на дві третини: зі 112,7 млрд доларів перед повномасштабною війною до лише 37,5 млрд доларів.

"Фонд національного добробуту не призначений для довготривалого покриття падіння доходів", — йдеться у звіті Центрального банку.

Щонайменше рік Кремль був переконаний — і переконував багатьох інших — що у нього всі карти в Україні: більше живої сили й боєприпасів, потужна військова промисловість і, як наслідок, перевага у найважливішому для війни на виснаження ресурсі — часі.

Це припущення виявилося хибним з першого дня війни, коли російські війська увійшли в Україну, очікуючи миттєвої перемоги, з парадною формою в рюкзаках, але з запасом палива і припасів лише на кілька днів. Воно залишається хибним і сьогодні, попри те, наскільки складною стала позиція України на лінії фронту — не в останню чергу через те, щоросійська економіка втрачає свій майже "чудодійний тефлоновий щит", вважає Марк Чемпіон, колумніст Bloomberg Opinion.

Олексій Пластун у статті «Невеселі старти російської економіки»  аналізує, як нові санкції, рекордний дефіцит бюджету та масштабне зниження кредитування вплинуть на економічну стійкість агресорки.

Джерело матеріала
loader
loader