![“Золота” кров Rh null: рідкісний дар чи небезпечне прокляття?](https://thumbor.my.ua/EUtLz-YW-mGCkJjF8m24DCda0AE=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F986b6f89f7a61e9fdf7be95ba7f7acaa.jpg)
“Золота” кров Rh null: рідкісний дар чи небезпечне прокляття?
Вчені назвали найрідкіснішу групу крові.
Так, лише близько 50 людей на планеті мають найрідкісніший у світі тип крові. Йдеться про кров із нульовим резус-фактором (Rh null) – в її еритроцитах немає жодних резус-антигенів. Таку кров називають "золотою”. Ще б пак, дана кров вважається універсальною для переливання іншим носіям рідкісних груп крові системи Rh, але знайти такого донора вкрай складно.
Так, за 50 років з моменту відкриття “золотої” крові лише у 43 людей у світі її було підтверджено.
Вперше нульовий резус-фактор зафіксували у австралійської аборигенки в 1961. На той час вчені вважали, що ембріони без антигенів групи Rh навіть виживають. На сьогоднішній день відомо про 43 нових випадків з 14 сімей.
Протягом останнього десятиліття стало відомо принаймні сім нових випадків: по два сімейні випадки в Китаї (2022) та Ірані (2018), по одному в Колумбії (2021) і Бразилії (2015), а також один випадок виявлення рідкісного резус-нульового фенотипу в Росії (2015).
Чому існує нульовий резус-фактор
Нульовий резус-фактор виникає в результаті генетичної мутації – спонтанної зміни генів RHD та RHCE або RHAG.
Резус-фактор, як і група крові, передається у спадок, і особливість крові Rh null також може передаватися з покоління до покоління. Є випадки, коли в одній родині мешкають кілька носіїв “золотої” крові.
Вчені вважають, що збільшувати ймовірність генної мутації, що викликає резус-нульову кров, можуть бути близькі родинні шлюби.
Чи можна бути донором крові з нульовим резус-фактором
Так, можна. Через відсутність антигенів людина з групою Rh null вважається універсальним донором. У такій крові відсутні загальні антигени і при переливанні реципієнту можна не боятися ускладнень.
“Золота” кров – небезпечна винятковість
Оскільки у 99,9999994% людей на планеті в крові присутні Rh-антигени, знайти донора для носіїв Rh null вкрай складно. Саме тому власникам такої рідкісної крові рекомендують здавати її заздалегідь — на випадок, якщо їм самим або іншій людині з таким же унікальним типом крові знадобиться переливання.
Таким чином, володіння Rh-null кров'ю є одночасно даром і викликом: з одного боку, вона має потенціал рятувати життя інших, а з іншого — створює ризики для її носія через обмежену доступність сумісної донорської крові.
Раніше ми повідомляли про 5 місць на тілі, які ви забуваєте мити, і це може вам дорого обійтися.
![loader](/files/images/preloader.gif)