Кір Стармер готовий відправити війська до України як миротворчу місію для гарантування дотримання умов мирної угоди, однак законодавці країни прагнуть висловити свою думку.
Депутати з основних партій заявили POLITICO, що парламент має брати участь у прийнятті будь-якого рішення щодо розміщення британських військових у небезпечній зоні на території України.
"Велика Британія готова відігравати провідну роль у прискоренні роботи над гарантіями безпеки для України", — написав Стармер у своїй колонці в газеті Telegraph у неділю, через кілька днів після того, як президент США Дональд Трамп розпочав переговори з Росією про припинення війни.
Це негайно викликало дебати в Лондоні щодо можливості впливу законодавців на це рішення — деякі наполягають на парламентському голосуванні, тоді як інші не хочуть обмежувати можливості прем'єр-міністра.
"Безумовно, має бути голосування в Палаті громад, і після провалів у Басрі та Гільменді, потрібно буде постаратися, щоб переконати мене", — заявив депутат-лейборист Грем Стрінгер, маючи на увазі британські військові інтервенції за часів Тоні Блера в Іраку та Афганістані.
Лівоцентристська лейбористка Даян Ебботт також написала на платформі X, що якщо присутність британських військ на території України буде необхідною, "парламент спершу повинен проголосувати за це".
Її однопартієць Клайв Льюїс у коментарі для POLITICO зазначив:
"У кризові часи ми всі хочемо бачити сильних лідерів. Але сила та мудрість — це не взаємовиключні речі. Справжнє лідерство вимагає обох рис. Залучення парламенту до цього рішення демонструє ці якості. Такий крок може поставити британських військових у небезпеку проти ядерної держави без підтримки США. Це вимагає ширшої та глибшої дискусії. Нам потрібна підтримка суспільства для такого рішення, і парламент є ключовим у цьому процесі".
У відповідь на питання, чи отримає парламент право голосу щодо будь-яких військових дій, речник Стармера дипломатично не виключив такої можливості. Водночас він заявив, що уряд не забігатиме наперед.
Об’єднаний фронт
Депутати опозиційних партій у Вестмінстері також вимагають залучення парламенту.
"Ми підтримуємо пропозиції прем’єр-міністра щодо України — і ми завжди підтримували право парламенту висловити свою думку щодо військових розгортань", — заявила Гелен Магуайр, речниця з питань оборони від центристської опозиційної партії Ліберальні демократи.
"Прем’єр-міністр має підтвердити, що будь-які пропозиції будуть винесені на обговорення парламенту, щоб ми мали можливість їх схвалити", — додала вона.
Джон Віттінгдейл, досвідчений депутат-консерватор, зазначив, що депутати очікуватимуть, що парламент обговорить і, можливо, проголосує за пропозицію Стармера.
Інший депутат-консерватор, Марк Гарньє, додав:
"Хоча прем'єр-міністри можуть розгортати війська без схвалення парламенту, Тоні Блер створив прецедент. Стармер повинен зробити те саме".
Ще двоє консерваторів, Джон Купер і Ніл Шастрі-Херст, висловили впевненість, що Палата громад захоче обговорити це питання. Купер наголосив, що важливим є тримати парламент у курсі подій, щоб зберегти в ньому єдність щодо України.
Контроль парламенту
Під час своєї передвиборчої кампанії на посаду лідера Лейбористської партії у 2020 році Стармер пообіцяв ухвалити закон, який вимагатиме згоди Палати громад для військових дій.
Але минулого року він підтримав американсько-британські авіаудари в Ємені без парламентського голосування. Пізніше він пояснив, що голосування необхідне лише тоді, коли йдеться про розгортання військ.
Жодних офіційних даних про розгортання британських військових в Україні поки що немає, хоча раніше на основі витоків інформації з Пентагону повідомлялося, що британські солдати перебували в Україні з початку російського вторгнення.
Джуліан Сміт, колишній головний організатор голосувань Консервативної партії, який забезпечував підтримку депутатів під час Брекзиту, висловився проти залучення парламенту до прийняття рішення цього разу.
"Уряд повинен бути дуже обережним із наданням парламенту можливості контролювати розгортання військ і військові дії загалом. Як показало голосування щодо Сирії, надання 650 депутатам права вирішувати без володіння ними повною інформацією не закінчилося добре", — заявив Сміт.
У 2013 році тодішній прем'єр-міністр Девід Кемерон програв голосування в парламенті щодо військових дій у Сирії. Це призвело до блокування участі Британії в американських ударах, оскільки Кемерон вирішив поважати рішення Палати громад.
Один з депутатів-лейбористів, який говорив на умовах анонімності, заявив, що набагато важливіше "просто взяти і зробити це", ніж турбуватися про схвалення парламенту, який, найімовірніше, все одно підтримає це рішення.
"Це не Ірак", — зазначив він.
Водночас він наголосив, що ситуація змінюється дуже стрімко, тож Британія повинна діяти відповідним чином — включно з оперативним і стратегічним збільшенням своїх витрат на оборону.