Копалини, порти та більшість ресурсів: Telegraph отримав проєкт угоди, яку США пропонували Зеленському
Копалини, порти та більшість ресурсів: Telegraph отримав проєкт угоди, яку США пропонували Зеленському

Копалини, порти та більшість ресурсів: Telegraph отримав проєкт угоди, яку США пропонували Зеленському

Журналісти отримали проєкт угоди про партнерство, яку США пропонують укласти з Україною. За пропозиціями американців, Україна мала б передати під контроль США не лише рідкісноземельні мінерали, а й порти, інфраструктуру та більшість ресурсів, зокрема нафту й газ. Про це пише Telegraph із посиланням на документ, датований 7 лютого 2025 року.

У ньому йдеться про те, що США мали б отримувати 50% доходів України від видобутку власних ресурсів. Крім того, якщо на використання ресурсів Україна видала б нові ліцензії «третім особам», то половина доходу від цих ліцензій теж мала б належати США. На них би мали накласти арешт на користь США.

Крім того, США та Україна мали б сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що «ворожі сторони конфлікту не отримають вигоду від відновлення України». Цей фонд отримав би виключне право встановлювати способи, умови, терміни та критерії відбору всіх майбутніх ліцензій та проєктів щодо українських ресурсів.

Видання пише, що це дало б Вашингтону майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України. Якби Україна погодилася на вимоги Трампа, то вони становили б більшу частку українського ВВП і були б більшими, ніж репарації, накладені на Німеччину після Другої світової війни, вважають журналісти.

Вони припускають, що український президент не очікував, що він отримає проєкт угоди з умовами, які зазвичай накладають на держав-агресорів після поразки у війні.

Більше про угоду

Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.

Зеленський заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він каже, що вже обговорював це з американським президентом у вересні 2024 року, а також вніс це у свій План перемоги як один із пунктів.

Однак Зеленський наголошував, що Київ не збирається «віддавати» свої корисні копалини США, а натомість пропонує взаємовигідне партнерство. Окрім того, Україна прагне гарантій безпеки від США в межах цієї угоди.

Як писав Washington Post із посиланням на українських посадовців, Київ отримав запропоновану США угоду щодо корисних копалин лише за чотири години до зустрічі міністра фінансів США Скотта Бессента та Зеленського 12 лютого. Президент мав «лише кілька хвилин», щоб прочитати її.

На цій зустрічі міністр фінансів США «наполіг», щоб Зеленський одразу ж підписав документ. Зрештою, Україна повідомила адміністрації Трампа, що не може підписати пропозиції Вашингтона, але українці продовжують обмірковувати альтернативи.

Пропозиції продовжували обговорювати 14 лютого, коли Зеленський у Мюнхені зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем Марко Рубіо. За даними WP, зустріч відкладали на кілька годин через те, що літак Рубіо мав несправності і йому довелося розвернутися. Це виграло українцям час, щоб виробити зустрічну пропозицію.

Тим часом українські ЗМІ писали, що зустріч Зеленського та Джей Ді Венса перенесли після того, як Україна передала США допрацьовану угоду про рідкісноземельні ресурси, а Вашингтон попросив час, щоб ознайомитися з нею.

Зрештою, Україна повідомила адміністрації Трампа, що не може підписати пропозиції Вашингтона, але українці продовжують обмірковувати альтернативи.

Джерело матеріала
loader
loader