НАБУ та САП викрили схему розкрадання 246 мільйонів на розробці системи “Дзвін” для ЗСУ
НАБУ та САП викрили схему розкрадання 246 мільйонів на розробці системи “Дзвін” для ЗСУ

НАБУ та САП викрили схему розкрадання 246 мільйонів на розробці системи “Дзвін” для ЗСУ

НАБУ та САП викрили схему розкрадання 246 мільйонів на розробці системи “Дзвін” для ЗСУ

Оголошено підозри чотирьом фігурантам.

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявили про викриття масштабної корупційної схеми зловживання при розробці автоматизованої системи «Дзвін» для Збройних сил України. Внаслідок цієї корупційної схеми держава втратила 246 мільйонів гривень, повідомило НАБУ.

За даними слідства, у 2016 році Міноборони уклало контракт на розробку системи з компанією, яка не мала досвіду створення програмного забезпечення. 

“За чотири роки розробки технічне завдання змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 мільйонів гривень. Без обґрунтування кількість дослідних зразків системи збільшили з 4 до 12, що спричинило додаткові витрати на коригування документації – 115 мільйонів гривень”, – розповіли в НАБУ.

Як з’ясували НАБУ і САП, розроблена система є несумісною з протоколами НАТО, має інші недоліки та зовсім не відповідає технічному завданню. Зокрема із закладених 200 інформаційно-розрахункових задач насправді реалізували усього 10. 

“Під час слідства, детективи і прокурори зіштовхнулись зі спробами завадити розслідуванню: причетні до схеми особи почали приховувати ключову документацію щодо фінансування та розробки проєкту. Також після початку розслідування вони пришвидшили роботу та навіть безкоштовно модернізували систему, намагаючись зробити її більш схожою на початковий задум. Однак через фундаментальні помилки в архітектурі доопрацювання системи «Дзвін» є неможливим”, – наголошують у Бюро. 

У НАБУ додали, що у проведенні експертиз у кримінальному провадженні було активно залучене Міноборони.

Серед підозрюваних:

  • колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
  • ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
  • ексначальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковник;
  • директор приватного товариства – головний виконавець контракту.

Дії фігурантів кваліфікували як розтрату чужого майна в особливо великих розмірах або організованою групою (ч. 5 ст. 191 КК України).

Правоохоронці не називають прізвищ фігурантів, проте у травні 2024 року НАБУ провело обшуки у колишнього командувача військ зв'язку ЗСУ (2014-2019) Володимира Рапка, «фактичного власника» ТОВ «Айкюжн ІТ» (ексначальника Управління розвитку автоматизації ЗСУ).

За словами глави Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, сьогодні НАБУ і САП завдали удару по частині “корупційно-руского угрупування “Дзвін”. 

“Саме ці люди десятиріччя блокували розвиток військового ІТ. Саме через них ми увійшли в повномасштабну війну без жодної легалізованої бойової системи. При тому, що Сили Оборони застосовували купу крутих розробок: ту саму “Кропиву” чи DELTA. 722 млн грн, злитих корупціонерами в ГШ і МО (включно під час війни) – найменша шкода, яку завдали ці тварини”, – заявив Шабунін. 

На переконання глави ЦПК, викрите угрупування зробило Сили оборони значно слабшими, що спричинило втрати серед військових. 

“Минуле керівництво СБУ захищало це угрупування. Вони фактично поховали це провадження, проте НАБУ/САП видерли його, і результат. Для розуміння, угрупування “Дзвону” мають своїх депутатів в оборонному комітеті Ради і досі серйозно впливають на рішення Генштабу. Рятуючи угрупування від НАБУ/САП Резніков (в кінці 2022 р.) легалізував “Дзвін”. В 2024 р. угрупування добивалося масштабування схеми і ще більше оборонних грошей”, – констатував Шабунін. 

Нагадаємо, за даними джерел ZN.UA, детективи НАБУ 25 квітня провели обшуки в Генштабі, які були пов'язані з кримінальним провадженням щодо розкрадання в особливо великих розмірах, вчиненого військовими та посадовими особами під час виконання дослідно-конструкторських робіт при розробці системи автоматизованого управління військом «Дзвін-АС». Раніше розслідувачі Bhus.info повідомляли, що на цю систему в Міноборони витратили 4 роки і майже 600 млн грн. Розробкою «Дзвін-АС» займалося ТОВ «Еверест Лімітед». У розслідуванні журналістів фігурували заступник начальника ГШ ЗСУ генерал Радіон Тимошенко, генерал Володимир Рапко та полковник Віктор Артихович.

Джерело матеріала
loader