Як російські пропагандисти використовують «мирний процес», повернення Доктора Пі та незбалансована провладність телемарафону
Як російські пропагандисти використовують «мирний процес», повернення Доктора Пі та незбалансована провладність телемарафону

Як російські пропагандисти використовують «мирний процес», повернення Доктора Пі та незбалансована провладність телемарафону

«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють на цьому тижні.

 Субота, 22 лютого 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 

Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.

 

Пропаганда про «мирний процес»

Зустрічі делегацій США та Росії в Саудівській Аравії, різкі виступи  представників США на безпековій конференції в Мюнхені, угода про рідкісноземельні метали, вимоги виборів і заяви Дональда Трампа в бік України та особисто президента Зеленського — все це викликає радість і піднесення в російських пропагандистів. Центр досліджень «Детектора медіа» проаналізував, що несеться в кремлеграмі з приводу всіх цих подій.

Головна теза, яку просувають російські пропагандисти, — «Трамп злив Україну». А ще — «Трамп вручив чорну мітку Зеленському». Але є й інші тези, підлаштовані під авдиторію, на яку спрямовані ці пропагандистські телеграм-канали. Наприклад, анонімні канали з мережі, підконтрольної російському ГРУ, які орієнтовані на українських читачів, намагаються переконати: «Зеленський всіляко буде затягувати мирний процес». Детальніше читайте в матеріалі «“Мирний процес” в оптиці пропагандистів Кремля».

Що там у телемарафоні?

Останні тижні дуже напружені та насичені подіями і в зовнішній політиці, і у внутрішній, і на фронті. Ігор Куляс, як завжди, проаналізував, що відбувалося в ефірі телемарафону та Першого каналу Суспільного протягом 10-12 лютого. І, напевне передбачувано, телемарафон істотно відставав від Суспільного в якості.

Наприклад, головними у внутрішньополітичній тематиці в ці дні були дві теми: ухвала Верховною Радою закону, який дозволяє «Енергоатому» закупити застарілі й некомплектні російські атомні реактори в Болгарії для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС, та ініціатива президента Зеленського щодо мільйонних контрактів для мобілізації призовників віком 18–24 роки.

Обидві теми телемарафон висвітлював максимально однобічно, представляючи своїм глядачам винятково «офіційну версію» і обираючи лише тих спікерів, які однозначно підтримували рішення влади. І навпаки, в ефірах Першого каналу Суспільного обидві теми подані максимально повно, всебічно і збалансовано.

Можете уявити собі, як саме телеканали висвітлювали третю головну тему тижня, зовнішньополітичну, — заяви американського президента Дональда Трампа і його чиновників. Тож, якщо хочете деталей — посилання на моніторинг  тут. А тут — скорочена версія моніторингу з основними висновками.

Уроки медіаграмотності

Є і хороші новини. Державний канал «Дім»  почав транслювати пізнавальний проєкт «Обман», що навчає телеглядачів розпізнавати брехню. «Місія проєкту “Обман” — навчати споживача інформації критичного мислення, показувати, які саме методи маніпуляції та пропаганди наразі існують, і давати практичні поради — як відрізнити правду від брехні», — розповіла керівниця проєкту Ольга Бариляк напередодні запуску нового шоу.

Марія Спалєк подивилася проєкт, який виявився грою, і дійшла висновку, що  бюджетні кошти витрачені недарма: тепер ми знаємо, що всі люди брешуть, роблять це в середньому чотири рази на день, фейки небезпечні, а критичне мислення важливе.

Зважені та щасливі

СТБ з осені утримує першість серед найрейтинговіших каналів. В умовах великої війни мовник нарощує обсяги власного виробництва — на цей рік заплановані не лише нові сезони «Холостяка» та «МастерШефа», а й повернення шоу «Звана вечеря», «Один за всіх», «Зважені та щасливі». А також СТБ знімає  серіали — і костюмовані драми, і багатосерійки про 90-ті, — і робить це не лише для себе, а й продає їх іншим українським телеканалам. Наталія Данькова поговорила про бюджети серіалів, критику «Холостяка» і  про те, як змінюється виробництво на четвертий рік великої війни, з генеральною продюсеркою телепрограм каналу СТБ Наталією Франчук та генеральною продюсеркою серіального виробництва Катериною Шевелюк. Читайте інтерв’ю за посиланням.

Доктор Пі: повернення

Фейсбук кишить текстом «звернення українського лікаря А. Слюсарчука до Дональда Трампа».

Його шахрайство  розкрилося ще у 2011 році, його навіть посадили у 2014-му, але найсправедливіший у світі український суд виправдав його торік. Тепер Слюсарчук завів собі фейсбук. Почитайте текст схвильованої Антоніни про те,  що цей «доктор» пише у себе на сторінці і скільки людей поширюють його пости  (спойлер: десятки тисяч). Напевне, не дивляться уроки з медіаграмотності на телеканалі «Дім».

Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

 

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмітелеграмі,  вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader