Консульські послуги: які з них надаються чоловікам без ВОД
Консульські послуги: які з них надаються чоловікам без ВОД

Консульські послуги: які з них надаються чоловікам без ВОД

Консульські послуги: які з них надаються чоловікам без ВОД

Роз'яснення дали юристи.

У 2024 році закордонні дипломатичні установи України тимчасово припинили прийом заяв на консульські послуги для чоловіків від 18 до 60 років. У 2025 році чоловіки призовного віку за кордоном можуть отримати консульські послуги, але для цього їм потрібно мати військово-обліковий документ (ВОД). Юристи адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, які послуги можна отримати у консульстві без ВОД.

Які консульські послуги можуть отримати військовозобов'язані за кордоном

Юристи пояснили, що до моменту запуску електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста діяв лише паперовий військово-обліковий документ. Після встановлення застосунку «Резерв+» починають діяти електронні військово-облікові документи, які кожен заявник зможе самостійно сформувати онлайн в електронному кабінеті.

«З 2024 року у застосунку з’явилась можливість після уточнення своїх даних сформувати витяг з реєстру «Оберіг» з особистими персональними та службовими даними, які зберігаються в реєстрі (електронний військово-обліковий документ, е-ВОД)», – пояснили вони.

Експерти додали, що для отримання консульської послуги е-ВОД має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за три дні до звернення до консульської установи.

«Якщо документ старіший за три дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті призовника. Зісканувавши код зі смартфона заявника консул зможе у режимі реального часу отримати підтвердження актуальності військово-облікових даних заявника та можливості отримати консульську послугу», – пояснили юристи.

Які консульські послуги можна отримати без ВОД

Експерти зазначили, що для взяття на тимчасовий консульський облік наявність закордонного паспорта обов’язкова.

«У такому разі, громадянин після 18 червня, коли, згідно з повідомленням Міністерства оборони України, в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного та резервіста з’явилася можливість сформувати електронний військово-обліковий документ, може сформувати цей документ та звернутися з ним до консульської установи для оформлення закордонного паспорта», – йдеться у повідомленні.

За словами юристів, є винятки, коли без військово-облікового документа можливо:

  • отримати посвідчення особи на повернення в Україну (так званий «білий паспорт»);
  • оформити консульські дії щодо дітей громадян України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
  • вчинити дії за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Навіть під час війни, українці можуть оформити такі важливі документи, як паспорт у вигляді ID-картки та закордонний паспорт. Бувають випадки, коли паспорт необхідно замінити та отримати новий документ. Нагадаємо, як це зробити.

Джерело матеріала
loader