Зять Орбана зацікавився покупкою російської "дочки" Райффайзенбанку
Зять Орбана зацікавився покупкою російської "дочки" Райффайзенбанку

Зять Орбана зацікавився покупкою російської "дочки" Райффайзенбанку

Зять Орбана зацікавився покупкою російської "дочки" Райффайзенбанку

Чутки, які ходять у банківських колах, не спростовуються, але і не підтверджені.

Один з найбагатших людей Угорщини і, за сумісництвом, зять прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, Іштван Тіборц, може купити російський підрозділ австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Про це пише австрійська газета Der Standard, яка хоч і називає можливу угоду «дикою чуткою» з банківських кіл, все ж ставиться до неї всерйоз і аналізує ситуацію.

Австрійський банк Raiffeisen Bank International є важковаговиком у Росії. Протягом багатьох років він намагається продати свою високоприбуткову російську «дочку» вартістю в мільярд євро - АТ «Райффайзенбанк», як вона офіційно називається, або виокремити її якимось іншим способом. Тиск, наприклад, з боку Європейського центрального банку (ЄЦБ) і санкційної влади США дуже великий. Однак план продажів поки що не вдається реалізувати в Росії, оскільки вона перебуває під санкціями.

Зараз, як стверджують інсайдери STANDARD, між RBI і Тіборцем ведуться серйозні переговори. У них, як кажуть, беруть участь не тільки представники Tiborcz і RBI, а й офіс глави російського центрального банку та адміністрація президента Росії, тобто офіс Володимира Путіна.

Стверджується, що можливий продаж Тіборцу вже обговорювали в Наглядовій раді RBI у Відні, очолюваній Ервіном Гамеседером, головою Raiffeisen-Holding Niederösterreich Wien, і він викликав дебати.

Іштвана Тіборца часто називають «зятем нації» в Угорщині. У 2013 році 38-річний власник інвестиційної компанії одружився з донькою Орбана Рахель. Згодом Тіборц став одним із найбагатших людей Угорщини. Серед іншого, наразі він володіє угорською онлайн-фінансовою установою Gránit Bank і, через так звану BDPST Group, готелями та нерухомістю в кількох країнах. Нещодавно Тіборц також придбав акції логістичної компанії Waberer's; в Австрії він, за чутками, зацікавлений у купівлі частини приватної залізничної компанії Raaberbahn у Бургенланді, Австрія. У 2018 році йому висунули звинувачення в корупції, але він вийшов із розслідування неушкодженим.

RBI не спростував чуток про продаж російської «дочки» вартістю мільярд євро, але відповів: «У зв'язку з рішенням російського суду від 5 вересня 2024 року RBI наразі не може передати свої акції АТ Райффайзенбанк». Зять Орбана на подібне запитання відповів: «Група BDPST не має бізнесу в Росії, і Росія ніколи не була об'єктом наших інвестицій».

Однак угорські ЗМІ повідомляють зовсім інше про російські зв'язки Тіборца. Згідно з численними статтями, Тіборц має ділові зв'язки з олігархом і мільярдером російського походження на ім'я Мегдет Рахімкулов, який довгий час жив в Угорщині. Вважається, що Рахімкулов близький до Путіна і, за чутками, співпрацював з Тіборцем, наприклад, під час купівлі готелів, і володіє невеликою часткою в OTP Bank, який, за чутками, також бере участь в угоді з RBI.

Проте у Відні генеральний директор RBI Йоханн Штробль продовжує регулярно підкреслювати, що компанія скорочує свій бізнес у Росії і працює над виділенням російської філії. Утім, у майбутньому тиск на продаж може дещо ослабнути. Це пов'язано з тим, що президентство Дональда Трампа у США нині віщує геополітичний перелом, і все може різко змінитися.

Нагадаємо, раніше Україна закликала банківську групу Raiffeisen Bank International та інші австрійські компанії припинити бізнес у Росії і не фінансувати війну. Про це заявив посол України в Австрії Василь Химинець.

«Усім австрійським компаніям, які досі присутні в Росії, ще не пізно вийти і не допомагати Путіну фінансово та економічно, не допомагати фінансувати цю війну, а також не брати участь у будь-якому пособництві», - сказав він.

Він додав, що Райффайзенбанк у Росії шляхом своєї діяльності платить податки, що йдуть у військову скарбницю Росії, «тим самим допомагаючи путінському режиму далі вести війну». За словами посла, цю діяльність банку, поряд із наданням фінансових пільг російським військовим, можна розглядати саме як сприяння подальшому веденню Росією війни проти України.

Нагадаємо, російські дочірні банки іноземних фінустанов, зокрема Raiffeisen Bank International (Відень), Citibank (Нью-Йорк), Credit Europe Bank (Амстердам) і OTP Bank (Будапешт), надають кредитні канікули росіянам, які воюють в Україні.

Джерело матеріала
loader