/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F0e06ca7a3106f40276ef0dabe4a1ae42.jpg)
Кремль промив мізки навіть ШІ: звідки в чат-ботах "біолабораторії" та фейки про Зеленського
Ви запитуєте чат-бота про ситуацію в Україні, а він починає розповідати вам про "таємні біолабораторії" США або про заборону на соцмережі Трампа. Звучить як марення? Але це дійсність: російська пропаганда знайшла новий інструмент – штучний інтелект.
Про це повідомляє АрміяInform.
У 2022 році в росії запустили мережу "Правда", яка за допомогою штучного інтелекту просуває прокремлівські наративи у 49 країнах. Використовується метод LLM grooming – заповнення інтернету фейками, щоб мовні моделі "навчалися" саме на них.
В результаті провідні чат-боти, такі як ChatGPT, Gemini, Copilot та Meta AI, починають цитувати російську дезінформацію.
Люди довіряють ШІ, тому він стає потужним інструментом впливу. Наприклад, брехня про "біолабораторії" США формує у користувачів спотворене уявлення про реальність.
Експерти попереджають: такі спроби "нагодувати" ШІ фейками лише посилюватимуться, адже пропагандисти вже зрозуміли, який потужний майданчик для впливу вони отримали. І справа не лише в політиці – маніпуляції через ШІ можуть торкнутися економіки, екології та навіть питань безпеки.
Розробникам варто запроваджувати механізми фільтрації фейків, а користувачам – вчитися критично оцінювати інформацію. У світі постправди навіть штучний інтелект може стати зброєю пропаганди, і протистояти цьому можна лише спільними зусиллями.
Раніше ми писали, миє вікна, подає чай, шумить не більше холодильника: що ще вміє робот-помічник по дому
Крім того, Мета навчила нейромережі читати думки людей: поки плутається в словах, але проривна технологія
