Тяжкохвора самиця зубра, яку виявили на Львівщині, померла попри надання ветдопомоги
Тяжкохвора самиця зубра, яку виявили на Львівщині, померла попри надання ветдопомоги

Тяжкохвора самиця зубра, яку виявили на Львівщині, померла попри надання ветдопомоги

Тяжкохвора самиця зубра європейського, яку виявили біля села Берлин Бродівської громади, померла попри надання ветеринарної допомоги.

Про це у коментарі Укрінформу повідомив начальник управління охорони природних ресурсів та моніторингу Департаменту екології та природних ресурсів у Львівській ОДА Андрій Сенюк.

Він підкреслив, що незважаючи на всі зусилля лісівників і працівників Держпродспоживслужби (ветеринарів), тварина померла. На момент виявлення тварина перебувала у дуже тяжкому стані - знесилена і хвора. Дана подія зафіксована працівниками поліції, складені відповідні документи.

Працівниками Головного управління Держспожислужби у Львівській області було проведено патологоанатомічний розтин з метою встановлення причини смерті.

Попередній діагноз: загальне виснаження внаслідок септицемії (форма сепсису - ред), яка спричинила атрофію паренхіматозних органів та анемію.

За словами Сенюка, Держпродспоживслужбою проведені лабораторні дослідження на бруцельоз, лептоспіроз, сибірку та сказ. Усі результати негативні.

Перед смертю вдалося взяти генетичний матеріал для проведення відповідних досліджень Лопатинської популяції зубра на Малому Поліссі.

"Це зроблено, щоб у майбутньому ці результати можна було використати при плануванні заходів, які б сприяли уникненню інбридингу тварин, оскільки всі особини зубрів у світі є близькоспорідненими”, - наголосив Сенюк.

За його словами, після повного винищення в природі вільноживучих зубрів вид було відтворено на основі 54 тварин, які походили від спільних 12-17 тварин засновників, що залишилися після Першої світової війни.

Під час Другої світової війни відбулося скорочення генофонду популяції до критичного мінімуму, після якого вид дуже важко врятувати від вимирання. Для відновлення та збереження виду у 1946 році було знайдено лише 67 особин зубра. На їх базі розвели і створили всі стада, що є в світі.

За словами посадовця, 22 березня 2025 року єгері мисливської дільниці Стир виявили важкохвору самицю зубра європейського (Bison bonasus), яка лежала на посівах озимої пшениці приватних полів поблизу села Берлин Золочівського району. Під час огляду було встановлено, що самиця має близько п'яти років, важить орієнтовно 250-300 кг та перебуває у критичному стані - малорухома, виснажена, з порушеннями серцебиття та дихання.

Тварині була надана невідкладна ветеринарна допомога. Її транспортували до господарських приміщень мисливської дільниці Стир Бродівського надлісництва, де вона перебувала під наглядом фахівців. Однак, незважаючи на всі зусилля, врятувати зубра не вдалося.

В Україні, станом на 2023 рік найбільше стадо диких зубрів біловезького підвиду проживає на землях Бродівського лісового фонду в Львівській області. Диких зубрів завезли на Львівщину ще в 80-х роках минулого століття з Литви в чисельності 12 особин. Наразі загалом в Україні їх налічується близько 400 особин. У 2022 році для збереження та збільшення популяції зубрів в Україні Міндовкілля затвердило окремий План дій, розроблений спільно із громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України.

Фото: Андрій Сенюк, Facebook

Теги за темою
смерть
Джерело матеріала
loader