Сполучені Штати призупинили внески до Світової організації торгівлі, оскільки адміністрація президента США Дональда Трампа нарощує зусилля зі скорочення державних витрат. Адміністрація Трампа відступає від глобальних інституцій, які, на її думку, суперечать його економічній політиці «Америка понад усе». Вона планує вийти з деяких з них, таких як Всесвітня організація охорони здоров'я, і скоротила внески в інші в рамках широкого перегляду федеральних витрат.
Про це 27 березня, у четвер, повідомляє Reuters з посиланням на три торгові джерела.
У 2019 році, під час першого президентського терміну Трампа, США заблокували призначення нових суддів до вищого апеляційного суду СОТ, що призвело до того, що ключова система врегулювання суперечок функціонувала лише частково. Вашингтон звинуватив Апеляційний орган СОТ у перевищенні судових повноважень у торговельних суперечках.
У 2024 році річний бюджет цього органу, що базується в Женеві, становив 205 мільйонів швейцарських франків (232,06 мільйона доларів США). Згідно з публічними документами СОТ, Сполучені Штати повинні були внести близько 11% від цієї суми на основі системи зборів, пропорційної до їхньої частки у світовій торгівлі.
Делегат США заявив на бюджетному засіданні СОТ 4 березня, що виплати до бюджетів на 2024 і 2025 роки призупинені в очікуванні перегляду внесків до міжнародних організацій, і що США поінформують СОТ про результати у невизначений термін, повідомили два торгові джерела, які безпосередньо знають про засідання.
Третє джерело підтвердило їхню інформацію і повідомило, що СОТ розробляє «план Б» на випадок тривалої паузи у фінансуванні, але не уточнило, який саме.
Усі три джерела попросили про конфіденційність, оскільки бюджетне засідання було закритим, а пауза у фінансуванні США не була офіційно оголошена.
"Загалом заборгованість може вплинути на операційну спроможність Секретаріату СОТ. Але Секретаріат продовжує розумно управляти своїми ресурсами і має плани, які дозволять йому працювати в рамках фінансових обмежень, що накладаються будь-якими заборгованостями», - сказала пресслужба СОТ.
Станом на кінець грудня 2024 року США мали заборгованість у розмірі 22,7 млн швейцарських франків ($25,70 млн), згідно з документом СОТ, отриманим агентством Reuters і датованим 21 лютого, з позначкою «ОБМЕЖЕНО». Згідно з правилами СОТ, до будь-якого члена, який не сплачує свої внески більше року, застосовуються «адміністративні заходи» - низка каральних кроків, які стають дедалі суворішими, чим довше не сплачуються внески.
Наразі країна віднесена до першої з трьох таких категорій, а це означає, що її представники більше не можуть головувати в органах СОТ і отримувати офіційну документацію. Але невідомо, чи застосує СОТ ці заходи до Сполучених Штатів. Речник СОТ підтвердив, що голова бюджетного комітету поінформував членів СОТ про те, що Сполучені Штати, разом з іншими країнами, наразі перебувають у «категорії 1» заборгованості.
«Відповідальність за наслідки, пов'язані із заборгованістю, залишається за членами СОТ», - сказав він.
Станом на кінець 2024 року в цій категорії перебували ще п'ять країн-членів - Болівія, Демократична Республіка Конго, Джибуті, Габон і Гамбія, - йдеться в документі СОТ з обмеженим доступом.
Загальна сума несплачених внесків становить 38,4 мільйона швейцарських франків (43,47 мільйона доларів США), включаючи несплачені внески з 2024 року і раніше, йдеться в документі.
Нагадаємо, генеральний директор Світової організації торгівлі Нгозі Оконджо-Івеала вважає, що торгові війни “око за око” матимуть катастрофічні наслідки для світової економіки. Про це вона сказала на форумі в Давосі під час дискусії, на якій обговорювалися, серед іншого, тарифні погрози нового президента США Дональда Трампа.
“Якщо у нас буде відповідь “око за око”, 25% тарифи (або 60%), і ми повернемося туди, де були в 1930-х роках, то побачимо двозначні втрати світового ВВП. Це катастрофічна ситуація. Заплатять усі”, - сказала Оконджо-Івеала.
Вона нагадала про період, коли країни запроваджували торговельні обмеження у відповідь на тарифи США 1930 року.