Єменські хусити: хто вони і чому США вважають їх терористами
Продовжується скандал із витоком інформації щодо намірів США вдарити по єменських хуситах, про що розповів головний редактор журналу The Atlantic Джеффрі Голдберг. Його випадково додали до групового чату в Signal, де чиновники адміністрації Трампа обговорювали плани авіаударів по хуситах у Ємені, а також там прозвучала репліка міністра оборони Піта Хегсета про те, що важко буде донести інформацію про удари по хуситах, оскільки «ніхто не знає, хто вони такі».
Так хто ж такі хусити і чому США завдали по них удару – у матеріалі Коротко про.
Хусити виникли як релігійний рух
Рух хуситів виник у Ємені у 1990-х роках. Незважаючи на те, що вони більш відомі як воєнізована організація, починали хусити як теологічний рух. Офіційно рух відомий як «Ансар Аллах», з арабської - «Божественні прихильники».
Сама назва руху «хусити» походить від імені його основоположника, самопроголошеного імама Хусейна аль-Хуси, який загинув 2004 року. Після вторгнення США до Іраку 2003 року хусити прийняли гасло: «Аллах великий. Смерть США. Смерть Ізраїлю. Прокляття юдеям та перемога ісламу». Вони вважають свій рух частиною очолюваної Іраном «Вісі опору» Ізраїлю, США та всьому Заходу.
Мають танки, ракети та безпілотники
Хусити взяли за зразок ліванське шиїтське збройне угруповання «Хезболла». За даними американського дослідницького інституту «Центр боротьби з тероризмом», з 2014 року «Хезболла» допомагає хуситам у підготовці бійців і надала в їхнє розпорядження свій багатий військовий досвід.
Рада Безпеки ООН вважає, що хусити мають від 100 000 до 120 000 прихильників, у тому числі тих, хто перебуває в озброєних загонах. Вони мають танки, ракети, іншу військову техніку, яку вони, за їхніми словами, відвоювали у єменської армії. За допомогою безпілотників та ракет вони атакували нафтові підприємства Саудівської Аравії у березні 2022-го.
Хусити набрали політичної сили в Ємені на початку 2014 року після повстання проти Абд-Раббу Мансура Хаді, наступника президента Алі Абдалли Салеха. Хусити встановили контроль над провінцією Саада на півночі Ємену, а на початку 2015 року захопили столицю країни Сану, змусивши президента Хаді тікати за кордон. Сусідня Саудівська Аравія здійснила військову інтервенцію, спробувала повернути до влади президента Хаді. Її тоді підтримали Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) та Бахрейн. Однак хусити відбили їхні атаки і продовжують контролювати значну частину Ємену.
Заблокували Червоне море
І зараз більшість населення Ємену проживає в районах, що знаходяться під контролем хуситів. Повстанці збирають податки у північній частині країни, а також друкують гроші. На керованій хуситами території на півночі країни вони запровадили суворий ісламський порядок.
Хусити контролюють значну частину узбережжя Червоного моря, звідки нападають на морські судна. Свої атаки на кораблі в Червоному морі хусити називають "актами відплати" за війну в секторі Газа - як і ракети, випущені ними по Ізраїлю. Їхня мета – зупинити рух кораблів. Навіть не потрапляти щоразу в корабель, а де-факто заблокувати морський маршрут і чинити тиск на міжнародне співтовариство. Щоб воно, у свою чергу, чинило тиск на Ізраїль, щоб він припинив війну у Газі. Хусити також досить віддалені від Ізраїлю – тож ізраїльській армії важче їм протидіяти.
Таємний союзник – Росія
Ще одним прихованим союзником хуситів є Москва. Російська Федерація вимагала у 2024 році провести засідання Ради безпеки ООН у зв'язку з ударами по базах хуситів у Ємені військовими США та Великобританії. Чому ж Кремль намагається підтримувати і цих терористів, адже через блокаду Червоного моря він також втрачає транспортування своєї нафти через Суецький канал?
Найімовірніше, тут має місце політико-ідеологічна спорідненість. Хусити виступають проти США та всього колективного Заходу, що й ріднить їх із Росією. І будь-хто, хто завдає "уколи" західним країнам, на ура сприймається у Москві. Успіхи хуситів – це великий репутаційний удар по США і чудово вписується у стратегію відволікання Заходу від війни в Україні.

