З Росії українські діти, яких незаконно депортували, повертаються різними. З окупації — здебільшого травмованими, що може по-різному прослідковуватися. Детальніше про це під час інтерв'ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр розповіла експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
"Хтось дуже в собі. Чимало дітей, які до початку повномасштабного вторгнення були президентами школи, класу, лідерами, учасниками різних конкурсів, втратили почуття проактивності. Повертаючись, вони не можуть реінтегруватися в нову школу чи клас, не хочуть проявляти активність", — розповідає вона.
Уся діяльність росіян націлена на те, щоб українських дітей контролювати, підкорити, пояснює Рашевська, додаючи, що активність дозволена тільки в "Юнармии", "Движении первых" та інших подібних інституціях. Будь-які інші її прояви росіяни сприймають як екстремізм або тероризм.
"Українські підлітки опиняються за ґратами або у спеціальних службах, де їхню поведінку визнають девіантною, а їх самих беруть на олівець у спеціальний список, — розповідає спікерка, додаючи, що не всі діти розуміють, коли з ними вчиняють порушення. — Росіяни настільки намагаються нормалізувати те, що вони роблять, що не завжди непідготовлена дитяча свідомість може зрозуміти, що то було неправильно. Подекуди потрібні час і психосоціальна адаптація, аби дитина почала згадувати і розуміти, що з нею насправді відбулося".
На окупованих територіях проукраїнські родини або деяких їхніх членів можуть переслідувати, до них можуть приходити ФСБшники чи тамтешні психологи. За словами Рашевської, інколи дітей змушують навіть свідчити проти своїх батьків.
"Раніше працював пункт Колотилівка-Покровка. Там були дуже жорстокі, нелюдські фільтраційні заходи з боку росіян. Коли діти поверталися через цей та інші пункти, то на шляху виїзду з окупації отримували ретравматизацію, — розповідає також вона. — Є діти, які перебували в окупації три роки, і ми бачимо, що частково російська пропаганда була успішною — діти транслюють окремі російські наративи. А є діти, які провели в окупації 11 років, але продовжують зберігати українську ідентичність, мають проукраїнську візію світу. Розуміють, що їх намагалися перевиховувати, розказували їм неправду".
Більше матеріалів Алли Котляр читайте на ZN.UA.