/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F27ab643d42d71a9134cd4d2030810721.jpg)
Для держави це просто каміння: як виглядають старовинні козацькі могили на Черкащині та чим вони особливі
Ці пам’ятки не охороняються державою
У селі Колодисте на Черкащині є унікальне козацьке кладовище із кам’яними хрестами, якому майже 200 років. Це місце має історичне значення, але при цьому воно не охороняється державою та не є заповідною зоною.
"Телеграф" розповість, як виглядає старовинний цвинтар з кам’яними козацькими могилами і чому він такий особливий.
Козацьке кладовище на Черкащині — що про нього відомо
Це кладовище зафіксував і показав у своїй експедиції відомий краєзнавець, голова громадської організації "Україна Інкогніта" Роман Маленков. Він займається дослідженнями забутих старовинних цвинтарів, щоб упорядкувати їх і внести до офіційних реєстрів культурної спадщини України.
Так, Роман Маленков зібрав волонтерів у селі Колодисте у 2023 році, де вони влаштували толоку та знайшли старовинні козацькі могили, деякі з яких датуються навіть 18 століттям.
"Колись це кладовище було заповнене повністю плитами та кам’яними хрестами. Кам’яні хрести зруйнували та забрали у 30-х роках минулого століття російські окупанти", – розповів Роман Маленков.
За його словами, особливість і важливість подібних кладовищ та кам’яних хрестів на території України в тому, що вони є доказами, що там давно жили українці. "Давньоукраїнські кам’яні хрести – це історична пам’ять народу, а не просто вироби з каменю", — наголошує краєзнавець.
Тому такі старовинні кладовища із козацькими хрестами мають охоронятися державою як важлива історична спадщина. А поки що вони для держави — просто каміння.
Раніше "Телеграф" розповідав про один із найстаріших єврейських цвинтарів на Рівненщині. Як він виглядає – ексклюзивний фоторепортаж.
