Фільм-катастрофа "Післязавтра" може стати реаальністю: вчені бʼють на сполох
Фільм-катастрофа "Післязавтра" може стати реаальністю: вчені бʼють на сполох

Фільм-катастрофа "Післязавтра" може стати реаальністю: вчені бʼють на сполох

Нове дослідження науковців із Гетеборзького університету та Інституту Альфреда Вегенера вказує на потенційно небезпечні наслідки танення льодовиків в Арктиці.

Зокрема, йдеться про загрозу для Атлантичної меридіональної перекидної циркуляції (AMOC) — ключової системи течій, що забезпечує м’який клімат у Європі та на східному узбережжі США.

Про це пише Daily Mail.

Прісна вода, що розтанула, яка з роками накопичується в Північному Льодовитому океані, може послабити або навіть зупинити AMOC — "конвеєр", що переносить теплу воду з тропіків до півночі.

Такий сценарій може спричинити радикальні погодні зміни, зокрема тривалі морози у Європі та Північній Америці.

Окрема увага дослідження приділена кругообігу Бофорта — потужній вітровій течії в Арктиці, яка утримує прісну воду в регіоні.

Через стрімке танення льоду ця циркуляція слабшає і вчені побоюються, що втрата кругообігу призведе до виходу надлишків прісної води в Північну Атлантику, що дестабілізує AMOC.

"Результати цього дослідження викликають у нас стурбованість тим, що скорочення морського льоду в цьому районі може призвести до переламного моменту, коли АМОС звалиться", — заявила докторка Селін Хезе, старша викладачка кліматології в Гетеборзькому університеті.

Її колега докторка Меріл Атанас пояснила: "Якби кругообіг Бофорта зник, ця прісна вода більше не накопичувалася б і не зберігалася в його центрі.

Вона має бути розподілена в іншому місці і в кінцевому підсумку може досягти Північної Атлантики".

Хоча дослідження не дає точного прогнозу термінів або масштабів наслідків, вчені попереджають: крах AMOC міг би зробити клімат Північної півкулі "невпізнанним".

Зокрема, професор Джонатан Бамбер з Університету Брістоля вважає, що тоді зими у Західній Європі стануть схожими на арктичні — з тривалими морозами та сильними штормами.

Професор Девід Торналлі з Лондона додає: як літні люди, так і молодші покоління будуть особливо чутливі до такого кліматичного сценарію.

Джерело матеріала
loader