Найменш вивчена планета Сонячної системи змінилася за 20 років: що виявили вчені
Найменш вивчена планета Сонячної системи змінилася за 20 років: що виявили вчені

Найменш вивчена планета Сонячної системи змінилася за 20 років: що виявили вчені

Аналіз даних за 20 років спостережень космічного телескопа Габбл за планетою Уран надав нові відомості про складні атмосферні зміни, які значною мірою зумовлені впливом випромінювання Сонця.

Про це пише Space.

Уран, сьома планета від Сонця, відома своїм унікальним нахилом осі, при цьому екватор і орбіта планети утворюють майже прямий кут. Ймовірно, Уран отримав такий нахил осі після зіткнення з об'єктом розміром із Землю мільйони років тому. Такий нахил осі призводить до того, що в полярних регіонах Урана існують тривалі темні зими і яскраве літо, що призводить до різких сезонних змін, особливо на північному і південному полюсах планети.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Уран залишається найменш вивченою планетою в Сонячній системі, поряд із Меркурієм, переважно тому, що його відвідав лише один космічний апарат майже 40 років тому. Це був "Вояджер-2" і ця єдина зустріч збіглася з винятковою сонячною подією, що ще більше ускладнило розуміння далекого крижаного гіганта.

Тепер же вчені з Університету штату Арізона, США, представили результати 20-річного спостереження за Ураном за допомогою космічного телескопа Хаббл, які дають нові відомості про склад і динаміку атмосфери планети. Результати дослідження допоможуть астрономам краще зрозуміти, як працює атмосфера Урана і як вона реагує на зміну світла Сонця.

Вчені за допомогою даних, зібраних з 2002 по 2022 рік змогли залишити картину сезонних змін на Урані. Оскільки крижаному гіганту потрібно трохи більше 84 земних років, щоб завершити один оберт навколо Сонця, астрономи в основному спостерігали північну весну планети, але вже 2030 року там настане північне літо, коли сонячне світло падатиме на крижаний світ по-іншому.

Учені представили результати 20-річного спостереження за Ураном за допомогою космічного телескопа Хаббл, які дають нові відомості про склад і динаміку атмосфери планети
Фото: NASA

На знімках телескопа Габбл, зліва направо, видно, що південний полярний регіон Урану темнішає, коли він входить у зимову тінь, тоді як північний полярний регіон світлішає в міру наближення північного літа.

Атмосфера Урану в основному складається з водню і гелію з невеликою кількістю води і аміаку, також метану, який надає планеті характерного синьо-зеленого відтінку. Спостереження вказують на складні моделі атмосферної циркуляції на Урані в цей період, причому дані, найчутливіші до розподілу метану, вказують на спадний потік у полярних регіонах і висхідний потік в інших областях. Зокрема, вчені виявили, що метан нерівномірно розподілений по Урану, але досить сильно виснажений поблизу його полюсів, причому це виснаження залишається постійним протягом багатьох років.

Уран і його кільця. Фотографія космічного телескопа Вебб
Фото: NASA

Спостереження також виявили зміни в концентрації аерозолів, що дозволило вченим скласти карту атмосферної структури планети. У той час як виснаження метану й аерозольні структури залишалися відносно стабільними в середніх і низьких широтах протягом двох десятиліть, полярні регіони показали більш різкі зміни.

Вчені виявили, що аерозолі поблизу північного полюса стали яскравішими, особливо в останні роки, коли планета наближалася до свого північного льоту. Ці довгострокові спостереження надали астрономам глибше розуміння того, як функціонує атмосфера крижаного гіганта і як вона реагує на зміну сонячного світла.

Як уже писав Фокус, вчені отримали натяк на нову фізику за допомогою "красивої" антиматерії. Фізики на Великому адронному колайдері зробили перше у своєму роді відкриття про антиматерію, яке може допомогти вирішити одну з найбільших загадок Всесвіту.

Також Фокус писав про те, що NASA уклало контракт з компанією SpaceX на використання для польотів у космос найбільшої ракети у світі.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader