США вправно викликають обурення українців різноманітними приводами. Зведення інформаційної війни 22-28 березня 2025 року
США вправно викликають обурення українців різноманітними приводами. Зведення інформаційної війни 22-28 березня 2025 року

США вправно викликають обурення українців різноманітними приводами. Зведення інформаційної війни 22-28 березня 2025 року

ГО CAT-UA дослідила новини та настрої щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 22-28 березня 2025 року.

Індекс настроїв соцмереж тримається на рівні мінус 18 пунктів. А саме: хороші новини склали 26% усіх постів про війну; погані – 44%, неоднозначні – 30%.

Позитив викликають оповіді про погіршення ситуації в РФ, про знищення особового складу ворога, привітання з днем СБУ та заяви європейських політиків про підтримку, що підсилює наратив героїчного опору і мужності українців. Говорять про покращення на Покровському напрямку, в тому числі, в зв’язку із доповіддю про оборону Зеленському. Розповідають про військову підготовку снайперів, про потужності виробництва зброї Україною.

Негатив викликає загибель військових на фронті та заяви Путіна, зокрема гнів – через руйнацію культурних, медичних та освітніх закладів, житлових будинків, історії загибелі цивільних (сім’я в Запоріжжі), атаки БПЛА по Одесі, Києву, Харкову, Сумах. 

Критика влади піднімається у зв’язку з повідомлення щодо мобілізації 18-24-річних та дій ТЦК (мають характер інформатак). В контексті недостатньої підтримки світом згадують історію відмови України від ядерної зброї. Стримано реагують на заяви Трампа про корисні копалини та про перемовини в Ер-Ріяді. 

Звільнення Надії та удари по російському тилу дещо розраджували загальний песимізм. Тішать системні удари по російському тилу та щоденна робота на передовій (як-от дані від «Птахів Мадяра» – 33 знищені БПЛА за 4 доби). Увагу довго привертала НПС «Кавказька», що згоріла вщент, КП на Білгородщині, атака по Енгельсу (з констатацією знищення 96 крилатих ракет, приготованих для трьох атак по Україні).

Чимало уваги викликало повернення н.п. Надія, про яке відзвітувала 3 ОШБр. Примітним є зіставлення зусиль, яких намагалися докласти росіяни для взяття села (2 місяці, два «стерті в нуль» полки) та українці (наша операція тривала всього 30 годин). В дописах уже помітне використання нової назви Третього армійського корпусу: саме в такий спосіб титрують бригаду, що розширилася.

Паризький саміт дав нові приводи для радості та надії. Велику радість викликали заяви Макрона з анонсом допомоги Україні, сприйняті як жест підтримки від Європи. Вони поширювалися з оптимізмом спершу новинними сторінками, а потім людьми. Саміт Коаліції охочих у Парижі викликав чималий резонанс, забезпечив перевагу повідомлень про світову підтримку України над тезами про відсутність чи недостатність такої.

Тривожить інформація про можливий великий наступ РФ. На додачу до контенту про актуальний перебіг російського наступу помітні й очікування масштабного нападу РФ у майбутньому. Новинарі поширюють меседж В. Зеленського про плани наступу на три області України, провійськові блогери дещо уточнюють меседж і говорять про Запоріжжя, Херсон, Миколаїв та Одесу (В. Прозапас), також фігурують тези про загрозу для Півночі. На цьому тлі – меседж від Сеула про відправлення КНДР до Росії ще 3 тис. військових, збільшення постачань ракет та боєприпасів

Переговори США та РФ: обурюють вимоги зняти санкції. Чимало рефлексій про те, що Путін доручив затягувати перемовини для захоплення більшої кількості територій; про вплив російської дезінформації на Трампа та Віткоффа. 

Ще один привід для концентрованого гніву – міркування С. Віткоффа. Заяви Віткоффа гнівно поширюються новинними сторінками й обговорюються людьми. Обурені змістом їх (віддати Росії частину регіонів), й інтонацією (регіонів чи то 4, чи то п’ять, яка різниця), політика багато навіть не критикують, а сварять.

Помітні знущання, що він вважає українців основною проблемою України, а Путіна – хорошою людиною, нагадують, що він – близький друг Трампа. Також обурюються заявами про передачу Америці АЕС. Є в обговоренні і критика влади: дехто наголошує, що саме політика Зеленського спричинила таку реакцію.

Так само обурення викликав новий проєкт ресурсної угоди від США. Ще одну порцію критики США дістали за нову версію угоди про «економічну окупацію»: тепер не у вигляді рамкового документа, а повноцінного договору, з низкою кабальних положень. Припускають, що такий проєкт угоди навіть не ратифікує Верховна Рада. При цьому – чимало меседжів про поточну залежність від США

Поточні обстріли щоразу викликають сарказм щодо переговорів. Обстріли в проукраїнському сегменті лишаються ключовою темою вже багато днів поспіль. Гнів на росіян та «перемовників» зі США особливо помітний в окремі дні, як-от день атаки БПЛА на Київ (23 березня), коли загинули батько й дитина: представники США забалакують авдиторію запевненнями в «чинності» припинення вогню (М. Волц), акцентами на технічних нюансах, wishful thinking (обіцяні то 20, то 30 квітня як дати фіналізації перемир’я).

Емоції українців

Гнів присутній в 40,1% постів на тему війни – основним джерелом гніву стає Трамп і його переговори з Путіним. Також є гнів на росіян, який завжди посилюється після великих дронових атак і руйнувань, великий сплеск гніву – через атаку по інфраструктурі і об'єктах енергетики якраз після заяв про їх припинення. В критиці влади теж помітний сплеск: велика критика законопроєкту про Нацполіцію.

Тривога – 16,5% – "фронтова" тривога щодо Сумщини і Запорізького напрямку, тривожно чекають на нові атаки росіян і обстріли, багато й повітряних тривог. 

Радість – 14,8% – найбільше радості через удари по ворожих тилах, яскрава радість – через удари по Енгельсу, повернення українських полонених, постійно є радісні новини про зростання втрат росіян та успіхи ЗСУ.

Сум – 10,5% – є велика хвиля суму в річницю трагедії в Маріупольському театрі, є й сум через атаку по Одесі, по лікарні в Сумах, руйнування в містах і селах України, також сум – у постах про хвилину мовчання та у військових некрологах.

Гордість – 8,0%.

Надія – 4,6% – залишається велика надія на світову підтримку: очікують на європейських миротворців, сподіваються на передачу Україні заморожених російських активів, є надія, що Росія провалить перемовини про мир зі США, і ситуація якось зміниться.

Вдячність – 3,0%.

Втома – 1,5%.

Сміх – 1,0%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Anna Keibalo / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Новини українці
Джерело матеріала
loader
loader