Штучний інтелект проти людини: чому бізнеси обирають скорочення персоналу
Штучний інтелект проти людини: чому бізнеси обирають скорочення персоналу

Штучний інтелект проти людини: чому бізнеси обирають скорочення персоналу

Тема втрати роботи людьми внаслідок впровадження автоматизації та штучного інтелекту мене сильно цікавить і бентежить.

По-перше, тому що мене завжди про це запитують на різноманітних івентах, а по-друге, не хочеться бути тим, хто допомагає технологіям забирати роботу у людей.

Спробую об'єктивно подивитися на цю проблему.

Почнемо з того, що від того, чи буду я допомагати чи не буду, впровадження ШІ та технологій це не зупинить. Бізнес ЗАВЖДИ шукатиме спосіб максимізувати прибуток, і якщо цей прибуток можна максимізувати шляхом скорочення людей – бізнес буде це робити. З "соціальної" точки зору – бізнес сплачує податки, тому журити пальчиком не вийде.

А ось чому бізнеси хочуть звільняти людей – це вже питання цікаве. І відповіді ні мені, ні вам, скоріш за все, не сподобаються.

Ще не так давно всі зусилля людей були направлені на умовне виживання. У бідних країнах цей процес продовжується. Але за останні десятиліття з'явилося багато людей (назвемо їх умовним середнім класом), для яких питання виживання вже не стоїть.

Їх почали цікавити подорожі, ретрити, work-life balance, бренди, колекціонування. Люди перестали триматися за роботодавця ("кріпацтво давно скасували"), обурюватися, коли роботодавець вимагає лояльності і бажає, що ви у нього працювали не рік, а десять, не дає "гнучкий графік роботи", та не дарує подарунки на день народження, 8 березня, новий рік, китайський новий рік, хануку і день програміста.

Хтось каже, що все це йому/їй не потрібно, але платіть x2 і я буду сам/а вирішувати, коли працювати. Я зараз не кажу, що це погано. Я кажу, що роботодавець, розуміючи, що витратить три місяці на онбоардинг і інтеграцію, часто змушений через півроку шукати нових співробітників.

Друга причина, як би це не дивно звучало, це всі ці програми рівності і інклюзивності. Навіть якщо роботодавець розуміє важливість рівності і інклюзивності, імплементація вимагає надвеликих зусиль та додаткових коштів. Це якщо розуміє важливість.

Враховуючи швидкість, з якою американські технологічні компанії позакривали свої програми, можна зробити простий і сумний висновок – компанії давно були б раді позбутися цих програм і коли прийшов Трапм – вони зробили вигляд, що вони дуже-дуже засмучені.

Третя причина – юридична + комплайєнс. Щоразу, коли приходить людина, потрібно оформити 100500 паперів, перевірити людину, платити податки, здавати звіти і робити ще мільйон різних активностей. Чим менше людей – тим менше паперової чи цифрової тягомотини. Уявіть скорочення 1000 людей. Уявили? А тепер уявіть, який обсяг паперової роботи зменшився і наскільки стало менше операційних витрат.

Збільшення конкуренції та роль ключових людей – це четверта причина. Зараз шалена конкуренція і тому стати успішною компанією і залишитися через 10 років успішною компанією – це різні речі.

Трендовість – п'ята причина. Сьогодні ми потрапили в біль клієнта і заробили 100 млн доларів за рік, а через рік всі забули про цю потребу і пішли далі. Сьогодні ми кидаємося птахами у свиней, а через кілька років ніхто навіть не згадає про це.

Тому важливим є збереження core колективу і ключових "зірок", з якими можна рухатися далі і починати нові проєкти. А всі інші співробітники – це баласт, який можуть скинути будь-якої миті або замінити на ші.

Тобто замінити конкретного фахівця можуть тому, що він/вона не є лояльною до компанії, не хоче працювати "поверх" базових очікувань, вимагає work/life balance, ретритів і все більших відпусток через постійні стреси і вигорання, має супер високу зарплату, не хоче працювати в офісі, працює на кількох фултайм роботах, а також тому що кожен співробтник – це джерело операційних витрат, які збільшуються постійно через складність і невизначенність світу.

Який конкретно пункт зіграє у кожному конкртетному випадку – питання, але ВСІ шукають способи оптимізації витрат. Від невеличних кав'ярень до величезних корпорацій.

У вас від прочитаного може скластися враження, що я перекладаю провину на людей – працівників, які не хочуть бути "рабами" і "кріпаками". Це не так. Багато речей відбуваються не на рівні конкретної людини, а на рівні довготривалих трендів, які зараз співпали – глобальна рецесія, ковід, війна, Трапм тощо.

І єдиним виходом є або ставати самому підприємцем/бізнесом, або бути співробітником, від якого буде важко або боляче відмовитися.

Оригінал

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Джерело матеріала
loader
loader