/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F833b28703aae484381ccbd88341660b0.jpg)
ЗС РФ тероризують Україну КАБами: у НАТО знайшли три рішення, — Defence Express
Альянс провів конкурс Innovation Challenge, в журі якого були українські військовослужбовці. Були обрані три реальні варіанти протидії ворожим керованим авіабомбам.
Про це 1 квітня повідомили у Defence Express.
Конкурс інновацій розпочався ще на початку лютого, в першу чергу шукали рішення проти комплектів УМПК. Днями його закінчили, відзначивши трьох учасників, які запропонували найефективніші варіанти й отримали підтримку від інноваційної екосистеми НАТО.
Перше місце посіла французька компанія Alta Ares. Вона запропонувала використовувати ШІ для виявлення, ідентифікації й прогнозування траєкторії польоту КАБів. Виробники адаптували вже створену для розвідувальних місій в Україні систему під нові задачі.
Система за допомогою алгоритмів ШІ обробляє відео та акустичні дані, вона підтримує дві головні функції — сповіщення військ у прогнозованій зоні влучання, щоб ті могли увімкнути засоби РЕБ і сховатись в укриття від вже не точної бомби, і передбачати можливі напрямки атаки для превентивних дій.
На другому місці — німецький стартап Tytan Technology. Німці запропонували використовувати для перехоплення КАБів зенітний дрон Tytan, здатний збивати БПЛА. Його випробовування в Україні почались наприкінці 2024 року.
Цей безпілотник — недорогий і має такі технічні характеристики:
- дальність польоту — понад 15 кілометрів;
- швидкість — 250 км/год;
- вага бойової частини — 1 кілограм;
- наведення на ціль — машинний зір.
Трійку лідерів замикає французький стартап Atreyd. Ідея полягає у створенні автономного рою дронів-камікадзе. Тобто потрібно сформувати "стіну дронів", щоб перехоплювати КАБи у повітрі, використовуючи ультразвукову систему виявлення та наведення.
Загалом, зі слів голови Командування НАТО з питань трансформації П'єра Вандьє, у фінал з 40 пропозицій вийшли 13. Три переможці "отримали високу оцінку України". Окрім компаній з країн НАТО одним з фіналістів конкурсу була українська команда Night Watch. Публічно відомо про розробку Night Watch Lima — це комплекс РЕБ, створений саме для протидії КАБам.
"Цікаво, що у питанні кінетичній протидії більшість команд зійшлись на дронах, з ухилом на ройове використання, одна із систем дозволяла одночасне керування 200 дронами, а також їх мінімальну ціну. Також увага приділялась системам РЕБ, які нівелюють точність наведення, бо у російських КАБах використана супутникова система навігації. При цьому зазначено, що одна з таких систем РЕБ з використанням алгоритмів штучного інтелекту вже дуже добре зарекомендувала у бойових умовах", — зауважили аналітики.
Також згадали про пропозицію використовувати мікрохвильову енергію, щоб випалювати електроніку. Про бойові лазери не йшлося. У Defence Express зауважили, що це свідчить про реалістичність розгортання такої зброї у короткостроковій перспективі.
Вже була оголошена наступна тема Innovation Challenge — боротьба з дронами на оптоволокні. Конкурс запланований на червень цього року.
Нагадаємо, командир 1 штурмового батальйону 3 ОШБр Володимир Фокін заявив, що попередньо на квітень Росія готує наступ.
Речник ОСУВ "Хортиця" Віктор Трегубов розповів, що на Лиманському напрямку ЗС РФ вирушили в атаку на 40 мотоциклах. Також окупанти пересуваються на багі, електросамокатах і "старезних" танках.

