Туреччина прагне взяти під контроль стратегічну авіабазу Т4 у Сирії
Туреччина прагне взяти під контроль стратегічну авіабазу Т4 у Сирії

Туреччина прагне взяти під контроль стратегічну авіабазу Т4 у Сирії

Туреччина розпочала зусилля зі встановлення контролю над сирійською авіабазою Тіяс, також відомою як T4, і готується розгорнути там системи протиповітряної оборони, повідомили Middle East Eye джерела, знайомі з питанням.

Анкара та Дамаск ведуть переговори про оборонний пакт із грудня, після повалення Башара аль-Асада. Угода передбачає надання Туреччиною повітряного прикриття та військового захисту новому уряду Сирії, який наразі не має функціонуючих збройних сил.

Хоча Ізраїль розглядає турецьку військову присутність у Сирії як потенційну загрозу, Анкара прагне стабілізувати країну, використовуючи свої військові можливості та заповнюючи вакуум влади, що виник після виведення Росії та Ірану.

Туреччина також має намір активізувати боротьбу проти Ісламської держави (ІД), що є ключовою умовою для того, щоб Сполучені Штати розглянули можливість виведення своїх військ з регіону.

Джерело, знайоме з питанням, повідомило MEE, що Туреччина розпочала кроки для встановлення контролю над авіабазою T4, розташованою поблизу Пальміри в центральній Сирії.

"На T4 буде розгорнуто систему протиповітряної оборони типу Hisar для забезпечення повітряного прикриття бази, - сказало джерело. - Після встановлення системи, база буде реконструйована та розширена необхідними об'єктами. Анкара також планує розгорнути спостережні та озброєні дрони, включно з тими, що мають розширені ударні можливості".

Джерело додало, що база допоможе Туреччині встановити повітряний контроль над регіоном і підтримати її зусилля у боротьбі з ІД, осередки якої все ще діють у сирійській пустелі.

Анкара в кінцевому підсумку прагне створити багаторівневу систему протиповітряної оборони на базі та навколо неї, яка матиме короткий, середній та дальній радіус дії проти різноманітних загроз, від винищувачів до дронів і ракет.

Друге джерело зазначило, що присутність турецьких систем протиповітряної оборони та дронів, ймовірно, стримуватиме Ізраїль від повітряних ударів у цьому районі.

Ізраїль регулярно атакував сирійські військові об'єкти після падіння уряду Асада в грудні, з недавнім зростанням операцій навколо T4. Минулого тижня ізраїльські повітряні сили вдарили по T4 та авіабазі Пальміра, націлюючись на злітно-посадкові смуги та стратегічні об'єкти.

Напруженість між Туреччиною та Ізраїлем зросла з початку війни Ізраїлю в Газі в 2023 році, завершивши короткий період примирення між двома країнами.

Падіння уряду Асада та поява Туреччини як домінуючої сили в Сирії ще більше стривожили Ізраїль, який тепер розглядає Анкару як потенційно більшу загрозу в регіоні, ніж Іран.

Анкара розглядає можливість тимчасового розгортання систем протиповітряної оборони С-400 на T4 або в Пальмірі для забезпечення повітряного простору під час робіт з реконструкції. Однак остаточного рішення не прийнято, і Росія повинна надати своє схвалення.

Тим часом Анкара і Вашингтон вели переговори про зняття санкцій, накладених на Туреччину через її закупівлю російської системи С-400, що призвело до виключення Туреччини з програми винищувачів F-35 у 2019 році.

У телефонній розмові минулого місяця президент США Дональд Трамп і його турецький колега Реджеп Таїп Ердоган обговорили можливі шляхи повернення Туреччини до програми.

Згідно з законодавством США, Туреччина повинна відмовитися від володіння системою С-400, щоб бути знову прийнятою.

Турецькі посадовці запропонували деактивувати систему, розібравши та зберігаючи її, або, можливо, перенести її на контрольовану Туреччиною базу за межами Туреччини.

Однак Ізраїль рішуче виступає проти будь-якого кроку, який би дозволив Анкарі доступ до F-35, стверджуючи, що це зменшить якісну військову перевагу Ізраїлю в регіоні.

Джерело матеріала
loader
loader