/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fa20e24b7ea95e0999cdb8d6fd5081171.jpg)
У Тихому океані все частіше фіксують кліматичні аномалії: за останні 7000 років їх стало більше
У новому дослідженні вчені створили модель, що показує виникнення явищ Ель-Ніньйо та їхню тривалість. Результати вказують, що затяжні кліматичні аномалії за останні 7000 років стали все більш поширеними.
Про це пише PHYS.org.
Аналіз було проведено міжнародною групою геологів, морських геологів, кліматологів і фахівців з навколишнього середовища. Під час дослідження вчені проаналізували ізотопи кисню, що утримуються в тихоокеанських коралах, що дало змогу змоделювати, як змінювалася поява Ель-Ніньйо і їхня тривалість із плином часу.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Зазначимо, що Ель-Ніньйо — кліматична аномалія, що виникає кожні 2-7 років, коли температура під поверхнею океану в тропічній частині Тихого океану стає вищою. Причини цього явища все ще не зрозумілі.
Попередні дослідження вже показали, що події Ель-Ніньйо також пов'язані зі змінами в популяціях риб і кліматичними явищами, наприклад, режимами опадів. Більше опадів, як правило, випадає в західних частинах Північної та Південної Америки, а менше — в Австралії та Індонезії. Ці події також були пов'язані з довшими й холоднішими зимами на заході США.
Команда помітила, що більш тривалі явища Ель-Ніньйо, схоже, сьогодні відбуваються частіше, ніж у минулому. Автори дослідження зазначають, що тривалими вважаються події Ель-Ніньйо, які тривають понад один рік — як правило, близько двох років.
Під час дослідження вчені вирушили в різні частини Тихого океану, де виміряли рівні ізотопів кисню, що утримуються в коралах. Це зумовлено тим, що корали мають велику тривалість життя, а тому рівні ізотопів у них можна використати для документування виникнення подій Ель-Ніньйо протягом тисяч років.
Автори дослідження використали те, що виявили, для створення кліматичних симуляцій, що охоплюють тисячі років. Результати вказують на те, що за останні 7000 років події Ель-Ніньйо стали дедалі тривалішими. Фактично, вони стали в 5 разів частішими.
Команда також зазначила, що кількість часу, який проходить між подіями Ель-Ніньйо, трохи зросла за той самий період. Додатковий аналіз також показав, що причина збільшення частоти триваліших подій Ель-Ніньйо, ймовірно, пов'язана зі змінами в орбіті нашої планети — вони змінили кількість сонячного світла, яке падає у світовий океан.
Надалі вчені планують додати більше даних у своє моделювання, щоб спробувати оцінити можливі зміни подій Ель-Ніньйо у світлі потепління планети.
Раніше Фокус писав про те, що кліматичний "тумблер" в океані нарешті перемикнули: чи стане на Землі трохи прохолодніше.
