У Верховному Суді пояснили, чому суди перевантажені соціальними справами
У Верховному Суді пояснили, чому суди перевантажені соціальними справами

У Верховному Суді пояснили, чому суди перевантажені соціальними справами

Велика частка справ у судах стосується соціальних спорів передусім тому, що державні органи, які реалізують соціальну політику, неналежно виконують положення законодавства.

Таку думку у коментарі Укрінформу розповів секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич.

“Велика статистика звернень громадян до судів говорить про те, що державні органи часто не працюють належним чином. Йдеться про неузгоджені дії між органами влади, коли після ухвалення відповідних законопроєктів виконавча влада не знає, як належно ці нововведення виконати. Тобто громадяни прагнуть отримати соціальні виплати, на які вони мають право. Але обмеженість бюджету нерідко призводить до того, що кошти цим громадянам не виплачуються” - коментує Уркевич.

Секретар Великої Палати підкреслює, що суди перевантажені адміністративними справами саме через необхідність кожного такого громадянина просити суд про стягнення призначених йому соцвиплат.

“У цих справах цікавим нюансом є факт, що позиція державних органів полягає в тому, що кожен громадянин має пройти повну судову процедуру і з рішенням суду звернутися до держустанови з метою отримання соціальних виплат”, - наголошує Уркевич.

Суддя наголошує, що переважна більшість рішень у справах щодо соціальних виплат постановляється на користь громадянина-позивача.

“Проте тут важливо зазначити, що через періодичні зміни Кабінетом міністрів порядку надання тих чи інших соціальних виплат, нерідко виникають нормативні колізії, що потребують судового тлумачення. Звідси виникають складнощі в розгляді таких соціальних спорів”, - пояснив суддя ВС.

Відповідаючи на питання про виконання рішень в адміністративних справах, де громадяни позиваються до держави, суддя Верховного Суду зазначив: “Рішення в соціальних спорах виконуються не дуже гарно. Виконання відбувається згідно із законом про гарантії щодо виконання судових рішень державою - через органи державного казначейства. У випадку невиконання рішення передбачена відповідальність: якщо впродовж трьох місяців рішення не буде виконано, позивач може просити суд стягнути грошову компенсацію. Але, знову таки, це тягне за собою додаткові витрати з бюджету”,- додав він.

Як повідомляв Укрінформ, 26 березня Верховна Рада ухвалила у першому читанні, законопроєкт 11170-д, яким планується прискорити та спростити розгляд пенсійних та інших соціальних справ в адміністративних судах.

Згідно з пояснювальною запискою до проєкту, Державна судова адміністрація ще у 2022 році вказала, що спори про пенсійні та інші соцвиплати становлять вже майже 70% від всієї кількості справ.

А згідно з дослідженням ГО "Платформа Громадський контроль" кількість пенсійних спорів у судах зросла з понад 49 тисяч справ у 2019 році – до майже 207,6 тисячі справ у 2021 році.

Джерело матеріала
loader
loader