В Україні затвердили новий правопис кримськотатарської мови
В Україні затвердили новий правопис кримськотатарської мови

В Україні затвердили новий правопис кримськотатарської мови

Розроблення правопису є складником реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року.

Кабінет міністрів України 4 квітня затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови на основі латиниці, який був схвалений Національною комісією з кримськотатарської мови. Про це повідомили у Представництві президента в Криму.

«Цей документ — результат масштабної роботи, яка тривала з 2023 року, відповідно до урядового розпорядження. Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови», — йдеться у заяві.

Над створенням правопису працювали провідні мовознавці, науковці та представники кримськотатарського народу. Зокрема, до розробки долучилися Міністерство освіти і науки України, Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні Національної академії наук України, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Меджліс кримськотатарського народу та інші фахівці.

Затверджені правила охоплюють написання, навчання, використання у медіа, літературі та топоніміці. Їх рекомендують до застосування всім державними органами, включно з місцевими та військовими адміністраціями, зокрема на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

До моменту ухвалення документа пройшло шість засідань. Завершальне слово було за Національною комісією, яка офіційно схвалила проєкт правопису 4 листопада 2024 року.

У представництві президента України в Криму зазначили, що це рішення «не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі». Там додали, що перехід кримськотатарської мови на латинську графіку тривав ще з часів здобуття Україною незалежності, і зараз «цей процес вже завершений».

Рішення повернутись до латинської графіки прийняли на засіданні Національної комісії з питань кримськотатарської мови, створеної на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022–2032 роки.

У вересні 2021 року Кабінет міністрів України затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки. Він складається з 31 літери. Очікувалося що освітній процес буде переведений на використання латинки до 1 вересня 2025 року.

Ілюстрація: Мінреінтеграції

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Крим
Джерело матеріала
loader
loader