Скам’янілості віком 252 мільйони років розкривають таємниці тріасового життя
Новий огляд скам’янілостей тріасу з Німеччини показує багате різноманіття чотириногих і зв’язки з сучасними дослідженнями біорізноманіття та клімату. Тріасовий період знаменує вирішальний етап в еволюції життя на Землі. Після одного з найбільших масових вимирань 252 мільйони років тому з’явилися динозаври та багато інших груп наземних чотириногих молюсків, які поширилися в широкому діапазоні середовищ існування. З початку 19 століття Центрально-Європейський басейн відігравав ключову роль у дослідженнях тріасу та продовжує створювати чудові відкриття скам’янілостей. Зокрема, шари гірських порід і збереження скам’янілостей на південному заході Німеччини є винятковими.
Міжнародна дослідницька група з Державного музею природної історії в Штутгарті, очолювана палеонтологами доктором Юдалдом Мухалом і професором Райнером Шохом, тепер опублікувала вичерпний огляд тріасових наземних чотириногих тварин цього регіону.
Вперше дослідження поєднує всі відомі скам’янілі останки скелетів і сліди ніг. Багато з цих зразків походять із великих палеонтологічних колекцій музею. Дослідження, опубліковане в журналі Earth-Science Reviews, пропонує детальну реконструкцію фаун тріасових чотириногих, їхнього давнього середовища, екологічної ролі та еволюційної історії.
Тріас на південному заході Німеччини
Тріас охоплює період від 252 до 201 мільйона років тому. Територія сучасної землі Баден-Вюртемберг була центральною частиною Центральноєвропейського басейну. Надзвичайна кількість скам’янілостей і значні оголення тріасових порід цього регіону дозволяють легко реконструювати екосистеми того часу.
«Тріас є важливим вікном у минуле для розуміння еволюційних закономірностей, адаптацій і появи екологічних ніш. Наземні спільноти чотириногих особливо захоплюючі. Поява динозаврів почалася в тріасі, вже були попередники сучасних ссавців, а родичі хижих крокодилів стикалися з гігантськими амфібіями. Дослідження навколишнього середовища та спільнот тварин є надзвичайно захоплюючим для нас», — говорить доктор Еудальд Мухал, палеонтолог з Державного музею природної історії в Штутгарті та перший автор дослідження.
Екологія, біорізноманіття, зміна клімату
Дослідження показують, що тріас був важливим періодом в історії Землі, заклавши основи для розвитку складних форм життя та екосистем наземних чотириногих, як ми їх розуміємо сьогодні.
Поєднуючи різні дослідницькі підходи, вчені можуть робити далекосяжні заяви про біорізноманіття, екологію окремих видів або зміну кліматичних умов того часу. Водночас велика кількість вивчених скам’янілостей свідчить про більшу різноманітність наземних хребетних у тріасі, ніж вважалося раніше.
«Ми співвіднесли всі знахідки скам’янілостей з їхнім палеосередовищем. Це дозволило нам зрозуміти, як спільноти тріасових чотириногих еволюціонували в їхньому середовищі та як вони реагували на зміну клімату, наприклад. Наші результати також можуть слугувати моделлю для сучасних екосистем. Комплексний огляд геологічного періоду, такого як тріас, також може допомогти нам оцінити довгострокові наслідки зміни клімату та втрати біорізноманіття сьогодні», каже Мухал.
Важлива фундаментальна робота для палеонтології
Колекції скам’янілостей Державного музею природної історії Штутгарта мають всесвітнє значення та еталон для вивчення тріасу. Нещодавно опублікована оглядова робота стала можливою завдяки співпраці міждисциплінарної дослідницької групи в Державному музеї природної історії Штутгарта, в якій фахівці працюють над різними аспектами та групами тетрапод тріасу.
«Наша команда проаналізувала всі відповідні скам’янілості та геологічні шари тріасу в південній Німеччині та інших частинах Європи для цього важливого проекту, поєднуючи різні дослідницькі підходи. Одночасно було проведено комплексний огляд літератури. Загалом, публікація робить важливий внесок у наше розуміння історії Землі та еволюції її організмів», — говорить професор Райнер Шох, керівник відділу палеонтології Державного університету Музей природної історії Штутгарта та старший автор дослідження.
Спеціальна виставка «Тріасове життя» в Штутгарті
Музей am Löwentor у Штутгарті демонструє численні знахідки наземних чотириногих молюсків тріасового періоду, включно з родичами крокодилів – головними хижаками свого часу – гігантськими амфібіями, найдавнішою черепахою у світі, першими динозаврами в Європі, етозаврами та останками перших крихітних предків сучасних ссавців. З 17 жовтня 2025 року Державний музей природної історії Штутгарта також демонструватиме велику спеціальну виставку Баден-Вюртемберга «Тріасове життя – Aufbruch in die Zeit der Saurier» з більш захоплюючими знахідками тріасового періоду.

