Повернення вимерлого виду: вчені відродили лютововків із Гри престолів
Повернення вимерлого виду: вчені відродили лютововків із Гри престолів

Повернення вимерлого виду: вчені відродили лютововків із Гри престолів

Американська біотехнологічна компанія Colossal Biosciences, відома проєктами з відродження вимерлих тварин, оголосила про народження перших генетично відтворених лютововків. Ці тварини стали прообразом культових звірів із серіалу Гра престолів.

Йдеться про вид, який зник понад 10 тисяч років тому, а нині знову з’явився на світ завдяки досягненням генної інженерії.

Вчені відродили трьох лютововків

Новонароджених лютововченят назвали Рем, Ромул та Кхалісі. Вони з’явилися на світ 1 жовтня 2024 року в засекреченому природному заповіднику США.

Зараз дивляться

Два брати важать вже близько 36 кг кожен і, за прогнозами вчених, поважчають майже вдвічі. Вони на 20-25% більші за звичайних сірих вовків у своєму віці, мають густу білу шерсть і потужні щелепи – характерні риси вимерлого виду.

Це перші у світі тварини, яких офіційно вважають де-вимерлими – створеними на основі ДНК повністю вимерлого виду. Вчені Colossal реконструювали повний геном лютововка, використовуючи фрагменти ДНК, знайдені у викопних останках: у зубі з Огайо, якому 13 тисяч років, та черепі з Айдахо, якому 72 тисячі років.

Як відтворили лютововків

Процес створення тварин розпочався з виділення ДНК із викопних решток, що виявилося особливо складним, адже лютововки не мешкали в холодних регіонах, де ДНК зазвичай зберігається краще. Далі науковці використали клітини сірих вовків, в які внесли 20 генетичних змін, зокрема щодо розміру тіла, структури м’язів і кольору шерсті. Змінену ДНК пересадили в яйцеклітини свійських собак, які стали сурогатними матерями.

За словами головної науковиці компанії, професорки Каліфорнійського університету Бет Шапіро, конкретна мета, тобто відродження виду, дозволила сформувати чіткі етапи й досягати реальних наукових результатів. Побачити, як зростають сучасні лютововки можна у хроніці, яку компанія веде на своєму YouTube-каналі.

Нові види та критика проєкту

У Colossal Biosciences також повідомили, що за допомогою нової методики клонування з використанням крові, відібраної у диких особин. вчені сприяли появі на світ двох виводків червоних вовків. Цей вид вважається найрідкіснішим у світі.

Після цього з’явилося четверо цуценят Надія, Спалах, Вуглинка та Попіл. Цей підхід, вважають незалежні експерти, може стати менш інвазивною альтернативою для збереження генетичного різноманіття рідкісних тварин.

Однак не всі вчені підтримують ідею відродження вимерлих тварин. Біолог Вінсент Лінч з Університету Баффало зазначає, що відтворити зниклий вид у повному розумінні цього слова неможливо.

– Нині ми можемо створити лише щось, що зовні схоже на вимерлу тварину, – переконаний Лінч.

Також є сумніви, що новонароджені вовки зможуть виконувати екологічні функції, які виконували їхні предки тисячі років тому.

Що відомо про Colossal Biosciences

Компанія була заснована у Далласі. Її назва прогриміла три роки тому, коли вчені оголосили про плани відродити мамонта.

З того часу Colossal Biosciences залучила $435 млн інвестицій, в тому числі від режисера Володаря перснів Пітера Джексона, IQT (структури, пов’язаної з ЦРУ), а також приватних осіб, як-от письменник Тоні Роббінс та світська левиця Періс Гілтон. У січні 2024 року компанію оцінили в понад $10 млрд.

Серед супутніх ініціатив компанії – створення окремих стартапів, зокрема для перероблювання пластику та розробки комп’ютерного ПЗ, що вже залучили десятки мільйонів доларів.

Фото: скриншот з відео

Джерело матеріала
loader