TIME помістив на обкладинку "лютововка", який вимер 10 тисяч років тому
На обкладинці останнього випуску журналу TIME зображений Ромул - генетично модифікований вовк, створений, щоб нагадувати вимерлого "лютововка", який зник понад 10 тисяч років тому. Це зображення супроводжує статтю про новітній науковий проект компанії Colossal Biosciences, у якому використовуються стародавня ДНК та технології редагування генів. Про це пише The Express Tribune.
- Ми стали еволюційною силою. Ми вирішуємо, яким буде майбутнє цих видів. Якщо ми хочемо майбутнього, багатого біорізноманіттям і придатного для життя людей, нам варто дати собі шанс використати наші великі мізки, щоб виправити деякі погані речі, які ми вже зробили із цією планетою, - зазначає головний науковий співробітник Colossal Бет Шапіро, пише TIME.
Вчені з Colossal витягли ДНК "лютововків" із викопних решток, знайдених у Північній та Південній Америці, віком 13 000–72 000 років. Аналіз генетичного матеріалу дозволив виявити 14 ключових генів, що відповідають за м’язисту статуру, форму черепа, потужні щелепи та світлий окрас шерсті цих тварин.
За допомогою технології CRISPR ключові гени інтегрували в ДНК сірих вовків, а змодифіковані ембріони імплантували у домашніх собак. У результаті з жовтня 2024 до лютого 2025 року народилися три цуценяти - Ромул, Рем і Халісі.
Зараз кожне цуценя важить близько 36 кг і продовжує рости. Їх утримують у заповіднику, де вони харчуються олениною та яловичиною. Тварини демонструють дикі інстинкти, уникаючи контактів із людьми. Фізично схожі на "лютововків", ці тварини є генетично зміненими сірими вовками, а не справжніми представниками вимерлого виду Canis dirus, оскільки повний геном "лютововка" не був відтворений.
Colossal Biosciences — це американська біотехнологічна компанія, заснована у 2021 році генетиком Джорджем Черчем та підприємцем Беном Ламмом. Компанія спеціалізується на відновленні вимерлих видів тварин за допомогою передових технологій генної інженерії та редагування генів. Їхні проєкти включають спроби відродження шерстистого мамонта, тасманійського тигра, дронта та лютововка.
Окрім відродження вимерлих видів, Colossal Biosciences займається збереженням та відновленням біорізноманіття, працюючи над порятунком видів, що перебувають під загрозою зникнення.
- 6 лютого BBC писали, що австралійські вчені створили перший у світі ембріон кенгуру за допомогою екстракорпорального запліднення. Вони вважають, що це може допомогти врятувати інші види від вимирання.
- У грудні 2024 року стало відомо, що найстаріший птах у світі знайшов собі пару і зніс яйце.

