Спецтрибунал не буде судити Путіна, поки він на посаді "президента" Росії – Euronews
Спецтрибунал не буде судити Путіна, поки він на посаді "президента" Росії – Euronews

Спецтрибунал не буде судити Путіна, поки він на посаді "президента" Росії – Euronews

Володимир Путін (Фото: EPA)

Спеціальний трибунал, який Захід хоче створити для переслідування за агресію проти України, не буде заочно судити російського диктатора Володимира Путіна, прем'єр-міністра РФ Михайла Мішустіна та голову кремлівської дипломатії Сергія Лаврова, поки ті перебувають на своїх посадах. Про це заявляє телеканал Euronews з посиланням на двох анонімних європейських чиновників, знайомих з процесом.

За даними медіа, такі умови викладені в проєкті договору, який забезпечить правову основу для створення спецтрибуналу у межах Ради Європи, правозахисної організації, яка базується у Стразбурзі. Це об'єднання не входить до складу Євросоюзу, але блок бере активну участь у процесі.

Euronews стверджує, що згідно з угодою судове переслідування Путіна, Мішустіна та Лаврова буде дозволено лише в тому випадку, якщо вони будуть фізично присутні у залі суду, що "малоймовірно, враховуючи, що Росія не визнає вторгнення в Україну злочинним і рішуче налаштована проти співпраці із Заходом".

Як варіант, заочний суд може бути проведений лише після уходу Путіна з посади "президента" Росії, додає медіа.

Обмеження на заочний суд розглядаються як компроміс між країнами, наголосив анонімний представник ЄС. За його даними, після декількох місяців обговорень це положення стало "вирішеною справою", яке практично не має шансів бути змінене до презентації документа.

"Зрештою, йдеться про політику та переговори", – розповів посадовець.

Читайте також
The Telegraph: США можуть відмовитися брати участь у спецтрибуналі над Путіним

Воно зазначає, що технічна робота щодо спеціального трибуналу закінчилася наприкінці березня під час зустрічі Основної групи у Страсбурзі, котра підготувала три окремих документа: двостороння угода між Україною та Радою Європи, статут спецтрибуналу та договір, який визначає порядок керування цією інституцією.

Підписання має відбутися у Києві 9 травня, що збігається з Днем Європи, хоча точні терміни залежатимуть від політичного схвалення.

Після того, як Україна підпише угоду, текст буде винесений на голосування у Парламентській асамблеї Ради Європи. Для ратифікації потрібно буде дві третини голосів, що практично гарантовано завдяки "широкій підтримці серед країн-учасниць", додає Euronews.

Неназваний представник Ради Європи повідомив, що загалом понад 38 країн висловили політичну підтримку створенню спецтрибуналу, а також це зробив ЄС.

За даними джерел, після ратифікації інституція базуватиметься у Гаазі, Нідерланди, де вже працюють Міжнародний суд та Міжнародний кримінальний суд.

Водночас США не брали участь у зустрічі Основної групи наприкінці березня й неясно, як прагнення президента Дональда Трампа до мирної угоди може вплинути на судові процеси.

  • 7 лютого у Раді Європи повідомили, що спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії проти України може бути створений уже у 2025 році, якщо буде досягнута угода на міжнародному рівні.
  • 24 лютого президент Зеленський заявив, що Україна працюватиме над трибуналом для Росії навіть після завершення гарячої фази війни.
Читайте також
Трибунал Путіну, Лаврову та Мішустіну – Кулеба визнав, що поки не виконав одне доручення президента
Джерело матеріала