Соціальний психолог Олег Покальчук на прикладі графіку гаусової кривої рівномірного розподілу (має вигляд "високого горбочка" ) пояснює, що, якщо в Україні є до прикладу мільйон людей, які мужньо та героїчно боронять країну від агресора, та є волонтери, які їм допомагають, то разом із цим існує симетрична кількість тих, хто цього не робить. Про вчинення диверсій, роботу на російських агентів ми чуємо від Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Національної поліції.
У статті "Терористи-підлітки. Вибуховий вік на службі у ФСБ"психолог зазначає: "Симетрично до одноразових терористів (різного віку й статі) розташована еквівалентна кількість серйозної та впливової агентури, сегментованої за політичними та соціальними ролями, "глибиною залягання", рівнями публічності".
За його словами, люди читають про висунуті звинувачення та арешти щодо російських агентів та вибухають гнівом, однак у його "тіні знову зникають одноразові терористи".
Покальчук розповідає, що росіяни заманюють підлітків "легкими грошима", зокрема, для того, щоб вони клеїли плакати, писали різні гасла на стінах, поширювали пости та писали коментарі "за темником".
"Пам’ятаєте масову істерію на початку вторгнення щодо "міток"? Безглузді графіті на стовпах, перехрестях, дорожніх знаках, начебто дороговкази для якихось заблукалих ДРГ. Гадаєте, їх російські парашутисти малювали? Отож", - пише автор.
Він наголошує, що активність таких дій буде тривати й наростати в міру того, як буде зменшуватися інтенсивність бойових дій.
"Військова класика свідчить, що інформаційні операції є найактивнішими під час кінетичних дій, які вони супроводжують. А коли бойові дії зменшуються або стихають, настає час психологічних операцій", - пояснює соціальний психолог.
Покальчук зазначає, що через те, що загиблі чи спіймані підлітки, які вчиняють терористичні дії, залишаються анонімами, суспільство не знатиме нічого про них самих та їхніх батьків. Соціальний психолог вказує, що для підлітків-терористів чутливим є персоніфікований суспільний осуд та негативний розголос.
"Відповідальність батьків? Ізраїль сотнями зносив помешкання родин терористів. Щойно він із гуманітарних міркувань це припиняв, терор посилювався. Ну, ми ж, звісно, не Ізраїль", - пише психолог.
Покальчук стверджує, що нинішня українська політично-правова система є "гібридом вульгарного соціалізму, дикого лібертаріанства та державної корупції". За його словами, ця система запрограмована на самозбереження та самовідтворення.
"В умовах всесвітньої турбулентності така упорота упертість віщує лише саморуйнування... Воно в цьому інформаційному просторі — як із дроново-ракетними атаками москалів. Як більшість реагує на повідомлення: "Прямуйте в укриття"? Поясненнями собі, чому цього не робитиме. Й усі пояснення цілком слушні. Тільки небіжчикам, прости Господи, вони вже не цікаві", - заявляє психолог.
Покальчук закликає бути як розумна меншість та робити зі свого оточення, родини, освіти та переконань "інформаційне укриття для своїх дітей".