Після повномасштабного вторгнення в Україну три роки тому російські шпигунські мережі, що базувалися за межами дипломатичних місій, були знищені шляхом висилки більшості співробітників розвідки, які там працювали, і суворої перевірки тих небагатьох, хто залишився, зазначає Едвард Лукас, письменник і консультант, який спеціалізується на питаннях європейської та трансатлантичної безпеки.
Замість цього Кремль перейшов до нової моделі, укладаючи контракти на проведення операцій, починаючи від вандалізму і закінчуючи вбивствами. Згідно з новим дослідженням Центру стратегічних і міжнародних досліджень, кількість таких атак в Європі потроїлася між 2023 і 2024 роками.
Деякі з цих атак, ймовірно, є пробними для створення хаосу у разі повномасштабного конфлікту між Росією та Заходом. Вони включають спроби — які були зірвані лише завдяки випадковості — збити вантажні літаки за допомогою запалювальних пристроїв, схованих у посилках.
"Але наразі більшість атак, здається, спрямовані на підрив підтримки України. Одна з частин операції, яку розкрили органи влади в Австрії, полягає в тому, щоб платити хуліганам за розповсюдження наклейок та написів на стінах з вигаданими ультраправими українськими гаслами. Інша частина — це дискредитація проросійських політичних сил", — пише Лукас.
Зокрема Лукас вказує на диверсії проти сотень автомобілів напередодні нещодавніх парламентських виборів у Німеччині. Невідомі розпилювали у вихлопні труби швидкозастигаючу піну і залишали на місці події листівки, схожі на листівки Партії зелених. Німецька прокуратура вважає, що їх завербували через додаток для обміну повідомленнями й платили за кожну пошкоджену машину. Метою було завдати шкоди передвиборчим шансам "зелених" (які займають ультражорстку позицію щодо Росії).
Ще більш тривожним є припущення про російську участь у масових вбивствах у Німеччині. Масові ножові напади та стрілянина, автомобілі, що врізаються в натовпи, та подібні звірства за останні десять років забрали понад 100 життів і покалічили багато людей. Ці атаки змінюють політичний ландшафт.
Результатом цього, на думку автора, стало збільшення підтримки праворадикальної та проросійської партії "Альтернатива для Німеччини".
Росія використовує дрібних злочинців для скоєння злочинів, які приносять політичну вигоду Кремлю. Виконавці цих атак отримують кілька тисяч євро готівкою або в цифровій валюті, яку неможливо відстежити. Вони можуть навіть не здогадуватися про політичні наслідки того, що роблять. Вартість для Росії незначна, ризик мінімальний, а вигода велика.
"Найбільш тривожним аспектом цих акцій є те, що вони виявляють прогалини в нашій безпеці. Ми ледве справляємося з контролем за справжнім внутрішнім екстремізмом, не кажучи вже про якісь варіанти, вигадані потужною ворожою державою. Наші довірливі, відкриті суспільства є легкою здобиччю для всіх видів таких атак. І нам бракує стримувальних механізмів, щоб Росія замислилася перед тим, як зробити ще один крок", — вважає Лукас.
Оскільки ми наближаємося до повномасштабного протистояння з Кремлем через Україну, ці недоліки стають усе більш терміновими, підсумував автор.
Нагадаємо, що кореспонденти POLITICO писали, що західні країни уникають реагування на диверсійно-терористичні акти Росії. Натомість європейські уряди демонструють все більшу готовність звинувачувати Росію в актах саботажу.