/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2Fe3cdd23c05bbbe6f1f42667562dfe6e0.jpg)
Шмигаль анонсував посилення діалогу з ЄС щодо “торговельного безвізу”
Раніше Україна на засіданні Ради асоціації наголосила на важливості продовження автономних торговельних преференцій до кінця 2025 року.
Найближчими тижнями Україна посилить діалог з європейськими союзниками щодо “торговельного безвізу”. Про це заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 11 березня.
“Хочемо внести зміни в угоду про асоціацію, що дасть можливість українській продукції і надалі потрапляти на європейський ринок без вагомих обмежень”, зазначив він.
Раніше Україна на засіданні Ради асоціації наголосила на важливості продовження автономних торговельних преференцій до кінця 2025 року.
Як відомо, у спільному пресрелізі за результатами 10-го засідання Ради асоціації йдеться, що дія автономних торговельних заходів (ATM – англ.), введених ЄС для збільшення українського експорту після початку повномасштабної агресії РФ у 2022 році, завершиться 5 червня цього року. До періоду внесення змін в угоду про поглиблену і всеохопну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ, DCFTA) в рамках угоди про асоціацію може бути введено проміжні рішення.
Перші автономні торговельні заходи (ATM) набули чинності 4 червня 2022 року строком на рік, тимчасово скасувавши мита, квоти та торгові обмеження для українських товарів. Відтак їх двічі продовжували – 6 червня 2023 року та 6 червня 2024-го.
Українська аграрії занепокоєні поверненням після 5 червня 2025 року торгівлі з ЄС на поточні норми ст. 29 DCFTA, які встановлюють дуже низькі квоти на експорт окремих видів аграрної продукції. Так само може бути повернена квота на експорт 100 тис. тон біоетанолу, тому ведуться переговори щодо можливості збільшення цих квот, але є побоювання, що до 5 червня залишилося занадто мало часу для практичного оформлення цього рішення.
Водночас щодо продукції ГМК в Євросоюзі вже розглядається пропозиція залишити пільговий режим імпорту з України у випадку скасування ATM.
Нагадаємо, ЗМІ писали, що Європейський Союз не має наміру автоматично подовжувати режим торговельних преференцій для України після завершення його дії 5 червня 2025 року.
Як відомо, у травні 2022 року Рада ЄС вперше ухвалила рішення скасувати на рік всі мита і квоти на експорт з України для підтримки у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії. Цей режим було продовжено у 2023 роціта у 2024 році.
Водночас, через невдоволення фермерів ЄС на кілька місяців 2023 року запроваджував тимчасові обмеження для деяких видів агропродукції, а окремі країни, зокрема Польща, продовжили їх і після скасування на рівні Євросоюзу, в односторонньому порядку.

