/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2Fe8f38d3b5e7e7b3cacf8d6609ea8fe69.jpg)
Вчені вперше відтворили нервовий контур мозку
Така система може стати альтернативою тваринним моделям у дослідженнях і сприяти розробці нових неопіоїдних знеболювальних препаратів, які не викликають залежності.
Науковцям зі Стенфордського університету в Каліфорнії, США, вперше вдалося створити в лабораторії синтетичну нейронну схему, що імітує шлях передачі больових сигналів від шкіри до кори головного мозку, повідомляє .
Ця розробка може суттєво прискорити появу нових методів лікування хронічного болю.
Дослідницькою групою керував румунський вчений Серджіу Пашка, який у 2017 році ввів у науку поняття асемблоїдів. Асемблоїди являють собою комбінацію двох або більше органоїдів – сферичних клітинних структур або культивованих клітин, об’єднаних для відтворення структурних і функціональних властивостей органу.
Група Пашки використала стовбурові клітини, отримані зі шкіри людини, щоб виростити чотири типи органоїдів нервової тканини. Серед них були як сенсорні нейрони шкіри, так і нейрони кори головного мозку. Ці чотири органоїди вирощували окремо, а потім об’єднали в одній посудині. Через приблизно 100 днів вони зрослися в єдиний асемблоїд довжиною близько 1 см. Ця модель налічувала близько 4 мільйонів клітин і продемонструвала синхронізовану електричну активність між усіма сегментами.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2F75142e0fee0e18b19d43b404c0a1f747.jpg)
Зображення асемблоїду під мікроскопом, в процесі відтворення болю
Для перевірки працездатності створеної нейронної мережі дослідники використали капсаїцин – речовину, що робить перець чилі пекучим. Після його застосування в асемблоїді негайно з’явилась потужна реакція: хвилі електричних сигналів миттєво поширились від “шкіри”до “мозку”.
Cерджіу Пашка наголошує: ця модель не відчуває біль у звичному розумінні, а лише імітує передавання сигналів, які в живому організмі проходять глибше в мозок, де формується емоційний компонент болю. Він також зазначив, що така система може стати альтернативою тваринним моделям у дослідженнях і сприяти розробці нових неопіоїдних знеболювальних препаратів, які не викликають залежності.
Стенфорд уже подав заявку на патентування технології, але поки не ухвалив рішення щодо її комерціалізації.
Дослідження опублікували в научному журналі Nature.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що вчені вперше перетворили світло у “тверду рідину”.

