У Мексиці зруйнувалась піраміда, якій тисячі років
У Мексиці зруйнувалась піраміда, якій тисячі років

У Мексиці зруйнувалась піраміда, якій тисячі років

Стародавня піраміда в Мексиці обвалилася через екстремальну погоду

Екстремальні погодні явища та підвищення рівня моря ставлять під загрозу безцінні пам’ятки культурної спадщини по всьому світу. Яскравий приклад цього — кам’яна піраміда в Мексиці, що у 2024 році не витримала натиску дедалі хаотичнішого клімату.

У ніч на 29 липня квадратна піраміда заввишки 15 метрів, розташована в штаті Мічоакан, раптово обвалилася через безперервні дощі: її південна стіна перетворилася на купу уламків. Ця піраміда була однією з найкраще збережених пам’яток цивілізації Мічоаканського царства. Вона розташована в археологічному комплексі Іуатціо, де також знаходиться ще одна піраміда, вежа або фортеця і кілька гробниць.

Місце було вперше заселене приблизно 1100 років тому народами, що розмовляли науатльською мовою. Згодом воно стало центром культури пурепеча — єдиної імперії, яку не змогли підкорити ацтеки. Ця культура зберігається й донині.

Хоча пошкоджена лише одна піраміда, фахівці Національного інституту антропології та історії Мексики (INAH) заявили, що щонайменше шість її «ступінчастих тіл» зазнали руйнування, включно з зовнішньою стіною, серцевиною і підпірною стіною. Причину вони вбачають в екстремальних погодних умовах, що передували обвалу.

Обвал піраміди

У липні, в розпал літа в Північній півкулі, Мексику накрили потужні дощі та грози. Це сталося після найсильнішої за 30 років посухи в країні, коли багато озер повністю висохли.

«Високі температури, які раніше фіксувалися в цьому регіоні, та пов’язана з ними посуха спричинили тріщини, які сприяли просочуванню води всередину доколумбової споруди», — йдеться в заяві INAH.

З того моменту обвал став практично неминучим. Зараз фахівці зосереджені на відновленні споруди задля збереження культурної спадщини мексиканців. Робота археологів покликана досліджувати поведінку людей у минулі часи, але нинішня людська діяльність неминуче впливає і на їхню роботу.

Читайте також -  Випалена Земля: як хвиля лісової пожежі за одну ніч змінила Південну Корею

Клімат і спадщина

Екстремальні погодні явища та підняття рівня моря, спричинені людською діяльністю, становлять серйозну загрозу для пам’яток минулих культур. Нещодавно археологи виявили, що стародавні наскельні малюнки в Океанії швидко руйнуються через зміни клімату. І лише цього року дослідження матеріалів культурної спадщини в Європі та Мексиці показало, що значне збільшення опадів ставить під загрозу збереження цих будівель.

«Поганий знак»

За словами Таріакуіра Альвареса, який вважає себе живим нащадком народу пурепеча, його предки сприйняли б обвал піраміди в Іуатціо як «погану прикмету». У дописі у Facebook він зазначив, що перед приходом іноземних загарбників у Мексику трапилось щось подібне — і тоді це було знаком невдоволення богів.

Лише за кілька днів до обвалу піраміди в Мексиці, у штаті Юта (США) також обвалилося знакове геологічне утворення «Подвійна арка» — ймовірно, через зміну рівня води та ерозію. Такі пам’ятки — безцінна спадщина, яку людство прагне зберегти для майбутніх поколінь. Спостерігати, як вони руйнуються через клімат, який ми самі змінили, — боляче навіть безсмертним.

Джерело матеріала
loader
loader