Торгова війна Трампа гальмує розвиток ШІ в Америці
Торгова війна Трампа гальмує розвиток ШІ в Америці

Торгова війна Трампа гальмує розвиток ШІ в Америці

Торгова війна Трампа гальмує розвиток ШІ в Америці - Фото 1

Президент Дональд Трамп пообіцяв зробити Сполучені Штати «світовою столицею» штучного інтелекту, але його агресивні торгівельні тарифи загрожують підірвати роботу Кремнієвої долини над важливою технологією та послабити її конкуренцію з Китаєм.

За словами керівників і експертів у сфері штучного інтелекту та побудови центрів обробки даних, торговельні збори Трампа збільшать вартість будівництва, обладнання та експлуатації центрів обробки даних, які такі компанії, як OpenAI, Google і Microsoft, намагаються створити для розвитку штучного інтелекту.

Генеральний директор OpenAI Сем Альтман заявив в інтерв’ю в четвер, що компанія терміново намагається з’ясувати, як тарифи вплинуть на вартість експлуатації її моделей ШІ. «Ми працюємо над цим цілодобово», — сказав він.

Трамп і лідери технологічної індустрії бачать Китай як основного суперника Америки в області штучного інтелекту, і президент сказав, що США повинні залишатися попереду, щоб зберегти свою економічну та національну безпеку. Після вступу на посаду він швидко узявся до скорочення правил штучного інтелекту, запроваджених під час адміністрації Байдена, і полегшив створення та живлення центрів обробки даних ШІ.

Але агресивні мита Трампа щодо Китаю — зараз вони становлять приголомшливі 145 відсотків — можуть у підсумку допомогти йому конкурувати зі США у сфері штучного інтелекту.

«Оскільки адміністрація продовжує розглядати тарифну політику, ми наполегливо заохочуємо докласти зусиль для забезпечення визначеності та постійної оцінки впливу на критичне обладнання та компоненти центрів обробки даних у цей ключовий момент гонитви штучного інтелекту», — сказав Джош Леві, президент Data Center Coalition, торгової групи, що представляє компанії, які керують центрами обробки даних.

За словами Леві, галузь ШІ та будівництво центрів обробки даних є основою глобальної конкурентоспроможності та національної безпеки Америки.

Президент Дональд Трамп розмовляє з журналістами про інфраструктуру та штучний інтелект 21 січня. З ним у Білому домі (зліва направо) головний технічний директор Oracle Ларрі Еллісон, генеральний директор SoftBank Group Масайоші Сон і генеральний директор OpenAI Сем Альтман. (Джабін Ботсфорд/The Washington Post)

Програмне забезпечення не підлягає тарифам Трампа, але вони стосуються комп’ютерного обладнання, необхідного для його розробки та розгортання, а також для обладнання нових центрів обробки даних. Китай, який у п’ятницю відповів на 145-відсоткові мита, введені Трампом для країни, запровадивши власні 125-відсоткові мита на американські товари, є ключовим постачальником.

Митний наступ президента звільняє деякі комп’ютерні чіпи, але не дорогі та потужні графічні процесори — або графічні процесори — які є робочими конячками буму штучного інтелекту та дозволили створювати програмне забезпечення, як ChatGPT.

Будівельні матеріали, необхідні для будівництва центрів обробки даних, обладнання для охолодження, щоб запобігти перегріву обчислювальної техніки, і резервні генератори на випадок відключення електроенергії також зазвичай надходять зі складних глобальних ланцюгів постачання, які тепер стикаються з новими податками на імпорт.

«Звучить добре, що чіпи звільнені, але з іншого боку, є так багато інших частин, які доповнюють вартість центру обробки даних», — сказав Альтман, який виступив в інтерв’ю після виступу на саміті Вандербільта щодо сучасних конфліктів і нових загроз.

Потенційно різке зростання витрат, спричинене тарифами Трампа та непередбачуваною торгівельною політикою, яка швидко змінюється, викликали хвилю невизначеності в галузі, яка загалом вважає себе впевнено крокує в майбутнє.

У п’ятницю Трамп заявив у своїй публікації у своєму обліковому записі Truth Social, що тарифна політика «просувається швидко», не надавши подробиць про те, як саме.

«Головне зауваження полягає в невизначеності, плутанині та неможливості справді планувати», — сказав Джей Біггінс, виконавчий керуючий директор BLS and Co., консалтингової фірми з нерухомості, яка допомагає розробникам центрів обробки даних зі штучним інтелектом знаходити сайти та планувати свої ланцюжки постачання.

Торгова війна Трампа гальмує розвиток ШІ в Америці - Фото 2Штучний інтелект був одержимою технологічної індустрії протягом десятиліть, але запуск OpenAI ChatGPT у 2022 році спровокував інтенсивну гонитву за розробкою ШІ та пошуком способів отримання прибутку від надання його споживачам і компаніям.

Бум штучного інтелекту ще не приніс великих прибутків, але великі технологічні компанії та венчурні капіталісти вклали мільярди доларів у розробку та використання моделей штучного інтелекту. Вони спровокували стрімке будівництво центрів обробки даних у США. Величезне енергоспоживання об’єктів призвело до стресу для енергокомпаній і викликало плани перезавантаження законсервованих вугільних і атомних станцій .

Google заявив, що цього року планує витратити 75 мільярдів доларів на центри обробки даних для штучного інтелекту, тоді як Microsoft планує витратити 80 мільярдів доларів. У перший повний день свого другого терміну Трамп організував публічне оголошення в Овальному кабінеті від Альтмана з OpenAI та керівників гіганта програмного забезпечення для бізнесу Oracle і японського мега-інвестора SoftBank, які заявили, що витратять 500 мільярдів доларів на будівництво центрів обробки даних зі штучним інтелектом протягом його терміну в рамках проекту під назвою Stargate.

«Ринок центрів обробки даних зі штучним інтелектом — це, мабуть, найбільший ринок, який я коли-небудь бачив у своїй кар’єрі», — сказав Дон Кларк, співвиконавчий директор Clark Pacific, компанії зі збірного будівництва в Сакраменто, яка має зростаючий бізнес із будівництва центрів обробки даних.

Деякі представники галузі стурбовані агресивною тарифною політикою Трампа, яка може стримати цей бум.

Центр обробки даних Amazon Web Services побачили 22 серпня в Бордмені, штат Орегон. (Дженні Кейн/AP)

«Я дуже хвилююся», — сказав Ендрю Нґ, колишній керівник лабораторії ШІ Google і співзасновник освітнього стартапу DeepLearning.AI. "У США є багато поточних і запланованих будівельних центрів обробки даних і енергетичної інфраструктури. Тарифи безумовно збільшать вартість".

Ціни на акції компаній, які перебувають у центрі буму штучного інтелекту, різко впали після початкового оголошення Трампом про тарифи, але останніми днями вони значною мірою відновилися.

Ден Айвз, біржовий аналітик Wedbush Securities, відомий своїм оптимізмом щодо технологічної індустрії, оцінив у четверговій записці для клієнтів, що щонайменше 10-15 відсотків хмарних проектів і проектів штучного інтелекту в США будуть «сповільнені» через невизначеність навколо тарифів.

«Вважати, що це питання тарифів уже вирішено, — це неправильна точка зору», — написав він — лише за день до того, як Китай підвищив свої тарифи на імпорт із США.

Прес-секретарі Microsoft, Nvidia та Google відмовилися від коментарів.

Інтенсивний попит на компоненти центрів обробки даних і великі відставання замовлень можуть ускладнити для американських компаній переробку своїх планів на епоху тарифів Трампа.

Навіть якщо компанії можуть купувати генератори, перемикачі та трансформатори від американських постачальників, попит уже настільки високий, що ціни доведеться підвищити, сказав Біггінс, консультант з нерухомості.

«Усе важливе обладнання вже було залишено на 24-, 36-місячні резерви», — сказав Біггінс. За його словами, вартість центрів обробки даних може зрости на 15-20 відсотків.

Деякі американські компанії зі штучного інтелекту можуть замість цього вирішити побудувати центри обробки даних за межами Америки, сказав Біггінс. Нґ, колишній керівник лабораторії Google AI, який закликав США інвестувати в AI та уникати правил, які можуть обмежити розвиток технології, погодився.

Технічні компанії зазвичай вважають за краще будувати центри обробки даних поблизу своїх клієнтів, щоб вони мали доступ до програм, даних і електронної пошти з мінімальною затримкою, сказав Нг. Але це обмеження менш актуальне для додатків штучного інтелекту, які часто вимагають більше часу обробки, щоб відповісти на запити користувача.

Коли такому сервісу, як ChatGPT, потрібно 10 секунд або більше, щоб створити зображення штучного інтелекту, додавання кількох мілісекунд, необхідних для надсилання його з віддаленого центру обробки даних, не становить великої проблеми, сказав він.

Великі технологічні компанії вже мають центри обробки даних по всьому світу та розміщують нові в таких місцях, як Малайзія та Сінгапур.

«Коли правила змінюються миттєво через твіт, важко планувати», — сказав Нг. «На жаль, це робить інші географічні регіони з більш стабільними структурами більш привабливими».

Джерело матеріала
loader