/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F1799d737354a49394cac981ce52e844f.jpg)
Україна була б іншою: історик назвав "заборонені слова" в Акті про незалежність
Ви дізнаєтесь:
В початковому варіанті Акта проголошення незалежності України було лише два інші слова — і вони могли кардинально змінити хід української історії. Про це розповів у відео на YouTube український історик Олександр Алфьоров, акцентуючи на маловідомих фактах, які лишаються за кадром підручників.
Главред з'ясував деталі проголошення незалежності України.
Які були заборонені слова в Акті проголошення незалежності України
За його словами, йдеться про чернетку Акта, яку написав Левко Лук’яненко — відомий дисидент, борець за незалежність і автор початкового варіанту доленосного документа.
"Це чернетка Акта про проголошення (незалежності України - ред.), яку написав Левко Лук’яненко. Саме вона стала основою того акту, згідно з яким ми проголосили 24 серпня 1991 року свою незалежність", — пояснює Олександр Алфьоров.
Однак ключовими є два слова, які з цієї чернетки зникли. Перше — "універсал". Саме так автор хотів назвати документ, посилаючись на традицію українських державних актів часів Козацької держави. Друге — "відновлення" незалежності замість офіційного формулювання "проголошення".
Дивіться відео про початковий текст Акту проголошення незалежності України:
"Левко Лук’яненко планував назвати цей акт універсалом. І друге слово — не проголошення, а відновлення незалежності", — підкреслює історик.
Ці зміни мали не лише символічне, а й глибоке політичне значення. Використання слова універсал символічно пов’язувало би Акт із традицією УНР та козацьких часів, а відновлення — підкреслювало би, що незалежність України є не новим актом, а поверненням до втраченого державного статусу.
Але, як зазначає Алфьоров, тодішнє керівництво не наважилось на такий крок.
"Комуністи боялись цього і просто заборонили", — стверджує він.
Таким чином, було прийнято компромісну формулу, яка не пов’язувала новий документ із історичною спадщиною УНР чи козацькою добою — аби уникнути політичних конфліктів.
Багато істориків сходяться на думці, що сьогодні ці зміни сприймаються не лише як редакційні правки, а як втрачені шанси для національного наративу. Якби Акт було названо універсалом, а незалежність — відновленою, це могло б сильніше закріпити історичну тяглість української державності в юридичному та політичному контексті.
Вам також може бути цікаво:
Хто такий Олександр Алфьоров
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.

