Адвокати як корупційна прослойка. Як викривач суддівської корупції сам став підозрюваним
Викривачам серед адвокатів не місце. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Дніпропетровської області у жовтні 2022-го позбавила Олександра Цапліна права на зайняття адвокатською діяльністю.
Це сталося після того, як адвокат написав заяву на суддю Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Лалі Новік і під контролем правоохоронців передав їй гроші, пише видання «Судовий репортер» .
Вісім разів на етапі досудового розслідування адвокат послідовно свідчив проти судді.
28 липня 2022-го в засіданні Вищого антикорупційного суду Цаплін дав викривальні показання щодо обвинуваченої Новік. А саме, що суддя завуальовано просила 2-3 тисяч доларів США за судове рішення у справі на користь його клієнтки. Замість грошей суддя вживала формулювання «2 часа». Через два місяці в наступному засіданні допит заявника продовжився і Цаплін вкотре підтвердив, що його розмови з Новік були природніми, правоохоронці на нього не впливали і суддю зі святами він вітав із власної ініціативи.
6 жовтня 2022 року Дисциплінарна палата КДКА Дніпропетровської області за скаргою тоді ще діючої судді Новік позбавила Цапліна права на заняття адвокатською діяльністю.
У травні 2023 року на адресу Вищого антикорупційного суду надійшла заява від імені Цапліна, завірена нотаріусом, в якій він відмовлявся від раніше наданих показань. У заяві колишній адвокат стверджував, що працівники Управління СБУ у Дніпропетровській області по суті запропонували йому взяти участь у провокації стосовно судді Новік. Заяву про злочин він, нібито, писав під диктовку працівників СБУ, а насправді сам натякнув судді на можливість отримати гроші і що це буде не менше «2-3 годин». Заявник стверджував, що навіть влаштував сварку з секретарем, щоб потрапити до кабінету судді. Новік при цьому, нібито, нічого не просила, але він, діючи під контролем правоохоронців, не міг піти ні з чим і залишив конверт із грошима в судді на столі.
Антикорупційний суд вирішив допитати Цапліна повторно. Але засідання відклали і показання він дав аж через пів року. У цьому проміжку часу відбулися деякі цікаві події, які лягли в основу нової кримінальної справи.
«Відмотуємо назад і пливемо разом заробляти гроші»
Стосовно Цапліна почали проводити негласні слідчі розшукові дії. Було зафіксовано зустріч із невстановленою особою, якій Цаплін жалівся на тиск з боку знайомих із суддею Новік адвокатів, втрату клієнтів і права на заняття адвокатською діяльністю:
«Усе розпочалось приблизно в кінці квітня-на початку травня, коли у мене була повністю [нецензурне висловлювання], коли мене почали звідусіль проганяти, кричали: «Він не адвокат, він не має права займатись адвокатською діяльністю»… І після цього один клієнт від мене пішов, другий пішов, третій пішов. Я залишився без грошей, без роботи, без справи…».
У цій розмові Цаплін повідомив, що через знайомого йому запропонували рішення: «Якщо він хоче повернути свідоцтво, нехай відмовиться від своїх показань». Цаплін розповів, що йому сказали прибути до конкретного нотаріуса, де вже була складена заява від його імені, яку залишалося тільки підписати.
25 серпня 2023-го зафіксовано зустріч Цапліна з особою, яка, начебто, пропонувала шляхи повернення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю і гроші за зміну показань у справі судді Новік: «Я хочу почути ваші побажання, ваші «хотілки»… Давайте домовлятись. Давайте, [нецензурне висловлювання], усі заробимо. Не у плані, обкрадемо когось, а заробимо… Відмотуємо назад і пливемо разом заробляти гроші».
Цаплін запитував про механізм, як це буде зроблено. «Адмінку ти проґавив строки (мається на увазі оскарження у суді рішення КДКА — ред.)… Є багато областей в Україні… Випадки бувають різні. Для тебе секрет, що рада адвокатів в будь-якій області це лише рівень домовленості і все? Скільки у нас дебільних адвокатів-плебеїв, які «два плюс два» скласти не можуть і вони адвокати, нотаріуси?» — говорив співбесідник.
У розмові йдеться про можливість отримати нове свідоцтво адвоката через два роки і що в такому разі питання буде закрите «у математичному форматі».
«Квиток на повернення коштує 100 рублів. Ми тобі дамо на квиток і чекаємо два роки, для того, щоб ти був забезпечений квитком, що він у тебе є, що ми тобі його купили. Ти чекаєш просто своєї черги і в цей час працюєш… у адвокатському бюро… працюєш там в конторі у брата під його адвокатським, там помічником, радником, консультантом, ким завгодно. Проте ти з квитком. Ти у будь-який момент дістав квиток і пішов. Ось такого плану. Оскільки раптом не вийде. Оскільки, по-перше, так усім простіше, наскільки як розумію, так для всіх простіше, а по-друге, ти ж розумієш, що… Наприклад, тобі виділять грошову компенсацію на купівлю квитка, той, який у тебе був. Треба тільки трохи часу перечекати, аби ти був упевнений в тому, що воно в тебе є. За цей час ти не втрачаєш свою адвокатську пильність і займаєшся роботою у… (прим. — брата)… За цей час ти відновиш потихеньку репутацію. Як тільки стихає цей сезон – ти відновлюєш», — каже співрозмовник.
Після цієї зустрічі 11 вересня 2023-го Цаплін звернувся з заявою до Національного антикорупційного бюро України, повідомляючи, що суддя Новік та невстановлені особи чинять тиск на нього тиск, щоби примусити змінити показання. За версією заявника, ці ж особи вчинили тиск на КДКА Дніпропетровської області. У разі зміни показань йому пропонували допомогу в поновленні його адвокатської діяльності і грошову компенсацію.
Також Цаплін надіслав детективові аудіозапис, як 26 листопада 2023 року йому погрожували.
— Компанія… взяла під тебе гроші 50 тисяч доларів, сподіваючись, що тебе вмовлять зробити так, як вони хочуть… Почали отримувати гроші (нерозб.). Хлопчики… вони під НАБУ, а не під вами, поверніть гроші. Вони ж починають розповідати, що ти неадекватний, що дали тобі гроші, але ти неадекватний. І щоб ти став неадекватним, тобі зараз проломлять голову та гроші спишуть на тебе. 50 доларів, а ти в героя граєш, ти [нецензурне висловлювання] не герой. Я тобі серйозно говорю, тебе ж зараз розміняють і все, за 50 штук… Ти ж розумієш, що зараз почнуть отримувати, віддавати їм доведеться свої. Тобто вони ж їх уже витратили… 50 тисяч доларів та робота в Харкові… Потім можливо вийде з відновленням… Тобі за те, що ти зробиш дадуть 50 тисяч доларів, дадуть роботу, ти будеш заробляти гроші, у тебе буде жировий запас грошовий.
Цаплін переписувався із детективом щодо отримання статусу викривача, співпрацював у розслідуванні його примушування до зміни показань.
Детектив НАБУ обʼєднав матеріали і в рамках одного кримінального провадження перевіряв обставини надання Цапліним завідомо неправдивих показань, його примушування до зміни показань, а також провокацію підкупу службовими особами правоохоронного органу. Детектив намагався допомогти свідкові. Але в якийсь момент Цапліна все ж перетягнули на інший бік.
20 грудня 2023 року колишній адвокат нарешті дає показання у режимі відеоконференцзвʼязку з суду в Камʼянському Дніпропетровської області. Він повідомляє, що не підтримує раніше надані суду показання, а підтримує викладене ним у нотаріально завіреній заяві.
Попри всі зусилля захисту, у жовтні 2024-го Вищий антикорупційний суд визнав Лалі Новік винною і призначив їй 5 років позбавлення волі.
Прокурор представив у суді записи НСРД, які свідчили про вплив на Цапліна і суд констатував нечесність цього свідка. Жодні з його показань суд не взяв до уваги як достовірні і обґрунтував винуватість колишньої судді іншими доказами.
Лалі Новік за ґрати не потрапила. По-перше, вирок ще не набув законної сили, бо його очікувано оскаржили. А, по-друге, наступного дня після оголошення вироку обвинувачена Новік була призвана на службу до одної військової частини. У січні 2025-го Апеляційна палата ВАКС зупинила розгляд справи до звільнення солдата Новік з військової служби.
12 березня детектив НАБУ вручив Цапліну підозру в завідомо неправдивих показаннях, наданих суду з корисливих мотивів. Суд застосував до нього запобіжний захід — заставу в 60 тис. 560 гривень.
Цаплін та його захисник називали підозру необґрунтованою і таку заставу непомірною. На сьогодні підозрюваний працює юрисконсультом у КП «Дніпро» з офіційною зарплатою 13 тисяч гривень на місяць, які він витрачає на утримання сина та оренду житла.
У випадку доведення вини колишньому адвокатові загрожує покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до пʼяти років, або позбавлення волі на строк від двох до пʼяти років.
Джерело: «Судовий репортер»
Tweet
