Москву дешевше поховати, ніж чекати її виправлення
Москву дешевше поховати, ніж чекати її виправлення

Москву дешевше поховати, ніж чекати її виправлення

До 20 квітня доведеться дати якусь відповідь Трампу, який не має наміру чекати її вічно.

Новина про взяття в полон двох китайців на Сіверщене, що з'явилася 8 квітня, дещо затулила засідання Радбезу ООН, що проходило цього дня про ракетну атаку ра**истів на Кривий Ріг. Засідання примітне доповіддю заступника генсека ООН з гуманітарних питань Тома Флетчера і заявою Небензі, спецпредставника РФ. На це корисно поглянути в контексті переговорів у Стамбулі 10 квітня і поїздки 11 квітня Віткоффа в Петербург для зустрічі з "путіним".

Доповідь Тома Флетчера відкрила засідання Радбезу ООН і стосувалася не тільки України. Флетчер нещодавно повернувся з Уганди, а в грудні був в Україні та відвідував Куп'янськ. На підставі побаченого він назвав ООН безнадійною організацією. У фіналі доповіді він чітко окреслив два висновки.

Перший - ООН не здатна припинити війни і в результаті відбувається профанація права. Флетчер назвав це кризою права. Це можна назвати і кризою світової бюрократично-юридичної цивілізації, коли правила озвучені й формально їх усі визнають, але немає механізму покарання порушників і притягнення їх до відповідальності. Навіть у такому випадку як війна.

Звідси Флетчер зробив другий висновок, якщо ООН не може припинити війну, передусім російсько-українську, на чому він постійно наголошував, то має слідкувати, щоб війни йшли за правилами. В аспекті роботи Флетчера це означає порятунок цивільного населення, але для цього ООН не вистачає грошей. Тому Флетчер сумно констатував - збільште бюджет ООН, що більше збільшите, то більше ми врятуємо людей, якщо ви не можете припинити їхнє масове вбивство.

Том Флетчер - чесна людина і відповідальний чиновник, пригнічений безвихіддю ситуації, який шукає частковий вихід, якщо особисто він не може змінити всю парадигму. Наприклад, виключити РФ з ООН або направити поліцію для арешту уряду РФ на тлі того, що з 24 лютого 2022 р. по січень 2025 р. було понад сто засідань Радбезу щодо агресії РФ в Україні. Як зауважили у своїх виступах представники від Панами та Греції - два тижні тому в цій залі ми вже обговорювали агресію РФ, і ось знову.

За фактом маємо погану нескінченність. Флетчер наочно ілюстрував її цифрами. За березень 2025 р. від російських обстрілів загинуло щонайменше 164 цивільні особи в Україні та 910 дістали поранення. Це на 50% більше, ніж у лютому і на 71% більше, ніж у березні 2024 р. Більше, всупереч твердженням Москви, що з 18 березня вона встановила перемир'я. Загалом, із 24 лютого 2022 р. до 31 березня 2024 р. від російських бомбардувань загинуло 12 тис. 910 мирних жителів, серед них - 682 дитини, і 30 тис. 700 людей дістали поранення та каліцтва. Флетчер зазначив, це лише підтверджені цифри його комісаріату, але реальні вищі. До Кривого Рогу його співробітники прибули вже наступного дня після вбивства, скоєного військовими РФ.

Небензя виступав після Флетчера й очікувано продовжив ганяти фейк, що російська армія ніколи не вбивала і не вбиває беззбройних людей, тим паче в Кривому Розі. Їх завжди вбиває "непрофесійне українське ППО". Чому українське ППО має збивати російські ракети, небензя пояснювати не став, чим замкнув на собі порочне коло, про яке говорив Флетчер.

Небензя діяв за інструкцією. Але не врахував, що настав час це коло розірвати й усунути РФ як його причину і джерело, а не нескінченно збирати через ООН гроші на бинти. Якщо звести російську проблему тільки до фінансового аспекту, то очевидно, що Москву дешевше поховати, ніж сподіватися на її виправлення. Персонажі типу Небензі - невиправні.

Це очевидно не тільки Флетчеру, а й команді Трампа. Знаючи схильність американців усе вимірювати, включно з подіями історії, зокрема в грошах, слід припустити, що адміністрація Трампа давно має калькуляцію похорону Московії. Це не жарт - з 1960 р. двоє істориків у США ввели поняття кліометрія як методу вимірювання подій. Вони не були абсолютними оригіналами. Військові та економічні історики давно застосовували такий підхід, але без системного теоретизування. У підсумку американці навіть підрахували заради інтересу, що міг купити Юда за 30 срібняків у США, перевівши їх у долари за курсом, і попутно вбили міф про економічну неефективність рабства.

Тому можна стверджувати, що кошторис похорону РФ у Трампа є, причому в різних варіантах, інакше американці не були б американцями. Як юридичне і моральне обґрунтування можна використовувати коротку доповідь Флетчера в Радбезі, а якщо буде потрібно, то написати кілька томів.

У результаті Трамп, спираючись на цей кошторис, дав 10 квітня у своїй "Соціальній правді" директиву кремлівцям із вимогою негайно припинити війну проти України. Для кращої дохідливості знову нагадав, що вторгнення 2022 р. не відбулося б, якби він був президентом. Оскільки зараз Трамп президент, то це недвозначна вказівка кремлівцям, що їм пора закруглятися з війною і прийняти його план. Інакше він вибере один із кошторисів похорону РФ. На роздуми дав час до 20 квітня, і він закінчується.

Про це Трамп і нагадав їм на тлі переговорів у Стамбулі та обміну в Еміратах громадянки РФ і США Ксенії Кареліної, засудженої на 12 років колонії за переказ 100 доларів українській організації в США, на Артура Петрова, громадянина ФРН і РФ, засудженого за постачання з Кіпру мікроелектроніки армії ра**истів. Але переговори в Стамбулі загрузли в деталях, і на головне питання РФ не дала чіткої відповіді.

Тож наступного дня Віткоффу довелося терміново летіти до Петербурга, звідки він повернувся з негативною відповіддю - кремлівці наполягають на визнанні окупації ними чотирьох областей України і лише натомість на це обіцяють припинити війну. Це "витік" у "Рейтер" із посиланням на п'ять джерел і дві офіційні особи.

Офіційно наразі ні Вашингтон, ні Москва нічого не заявляли про підсумки зустрічі. Віткофф теж мовчить. У нього основна функція - поштовий голуб - прийняв і доставив. Допоміжна - реклама єврейства, для чого він і сходив у головну синагогу Пітера в супроводі Дмитрієва. Після цього рашаЗМІ і кремлівцям має бути нібито нелогічно кричать про "укронацистів", якщо за них демонстративно вписався єврей Віткофф. Адміністрація Трампа за інерцією все ще розігрує карту Байдена з єврейством Зеленського, а Москва як контрзахід регулярно робить в ООН хід темою окупації Голан, забуваючи, що сама окупує авіабазу і порт у Сирії.

Мовчання Москви і Вашингтона про підсумки зустрічі Віткоффа з "путіним" має просту причину. Кремлівці не ризикнули заявити за тиждень до Великодня, що посилають Трампа під три чорти з його пропозиціями миру, а Трамп не поспішає занурюватися в кошториси похорону РФ. Обидві сторони готуються до третього фінального раунду переговорів в Ер-Ріяді цього тижня і не поспішають його скасовувати.

Два китайці з окупаційної армії РФ, які потрапили в полон в Україні, а не в Курській області, як солдати КНДР, сильно зіпсували маневри Москви до 9 травня і обнулили весь китайсько-бразильський "мирний план". Розвідки США і Великої Британії, які почали розкривати схеми вербування китайців в окупаційну армію РФ, добивають цей план. Якби кремлівці наймали китайців для охорони "Уралвагонзавода" це було б одне. Але вони наймають їх для участі у війні на території України, а це зовсім інше. З таким багажем Пекін не може називати себе нейтралом і виступати з планами миру.

Це інформаційна бомба, не менш потужна, ніж війна мит між США і КНР. В її контексті і війна мит скоро сприйматиметься інакше, ніж примха Трампа. На такому тлі Іран, який не дозволяє РФ вербувати своїх громадян для війни з Україною і почав зі США переговори в Омані, виглядає явно меншим злом. Тим більше, що Єрусалим для мусульман теж священне місто і його не можна зносити ядерним ударом.

Застереженням кремлівцям перед третім раундом переговорів стало й інтерв'ю Келлога, яке теж випадково 11 квітня з'явилося в британській "Таймс". Застереженням, якщо вони не приймуть директиву Трампа, то доведеться відкривати кошториси похорону РФ.

Україна могла б внести пункт у ці кошториси, якби на Банковій не стали обурюватися словами Трампа про нібито кредит у 350 млрд. доларів від Байдена, а уточнили, що не 350, а 500 млрд. і все витратили на відбиття агресії РФ. Трамп погодився б із такою поправкою, а ми перевели б стрілки з погашенням "кредиту" на РФ і вписали б ці 500 млрд. у кошторис репарацій, завірений президентом США. Але на Банковій не виявилося кмітливих із КВК, або "кроти" зрозуміли, що за таке Москва миттю обнулить їхні рахунки по всьому світу.

Інтерв'ю Келлога з'явилося, оскільки він замінить Віткоффа в переговорах із РФ, якщо той не доб'ється до Великодня результату. Можна сказати, комівояжер Віткофф - це добрий поліцейський, який вміє увійти в становище, а генерал Келлог - злий поліцай, який сидить у засідці. Оскільки Віткофф місію ще не закінчив, то Келлог в інтерв'ю уточнив, що США не розміщуватимуть своїх миротворців в Україні. Логічне уточнення, оскільки США позиціонують себе як посередника, а роль сторони конфлікту відводять Європі. Відводять так упевнено, що Келлог навіть позначив, де в Україні розмістяться британські, французькі та інші миротворці.

В унісон йому "Фігаро" помістила з 10 на 11 квітня велике інтерв'ю з полковником Жеромом, який із групою з 30 солдатів перебував у Румунії і займався вивченням місцевості для розміщення французьких військ. Резюме з нього - військові вже знають, де вони розмістяться в Румунії вздовж кордону з Україною та Молдовою і якими дорогами висунуться на схід, якщо виникне необхідність.

Публікацію у "Фігаро" можна вважати застереженням, а можна й випадковістю. Такою ж, як захід танкера "Kiwala" з підсанкційного флоту РФ у води Естонії 11 квітня та його затримання. Естонці затримали танкер, оскільки він йшов без прапора, а до цього півроку ходив під прапором Джибуті. Капітан танкер китаєць, і чому він не підняв прапор з'ясовує слідство. Дуже схоже на провокацію з боку РФ, щоб мати підставу для претензій до Естонії.

Це вже третій корабель РФ, затриманий Швецією, Німеччиною, а тепер і Естонією, ймовірність нападу на яку, з метою подивитися на роботу статті 5 статуту НАТО, вважається високою. Особливо, якщо Москва не прийме директиву Трампа про припинення війни і продовжить вимагати чотири області України і Крим. На неприйнятність цієї вимоги де-факто вказав Келлог, коли роз'яснював, що його опис у "Таймс" розміщення миротворців в Україні не можна трактувати як згоду Трампа з цією вимогою РФ.

Поїздка Віткоффа в Петербург явно не зрушила ситуацію з мертвої точки. У кремлі все ніяк не можуть визначитися зі сценарієм власного похорону і форматом участі в ньому членів "політбюро" і російської бюрократії загалом. Але до 20 квітня доведеться дати якусь відповідь Трампу, який не має наміру чекати на нього вічно, але може призупинити процес підготовки похорону РФ, подібно до того, як призупиняє підвищення мита тим, хто йде на співпрацю. Поки готовність кремлівців до співпраці - великий секрет навіть для професора Солов'я і його джерел, які знають все про кремль.

Джерело

Хто такий Сергій Климовський

Сергій Климовський - український історик і блогер, кандидат історичних наук, відомий археолог. Тривалий час займався розкопками на території української столиці. Є творцем київського громадського музею "Замкова Гора". У блозі на своїй сторінці у Facebook аналізує питання політики, геополітики, російсько-української війни.

Джерело матеріала
loader
loader