НАТО придбало військову ШІ-систему Palantir — її використовують в Україні
НАТО придбало військову ШІ-систему Palantir — її використовують в Україні

НАТО придбало військову ШІ-систему Palantir — її використовують в Україні

НАТО придбало військову систему Maven на основі штучного інтелекту від Palantir. Вартість угоди не розголошують. Але, ймовірно, це був один із найзначніших оборонних контрактів американської компанії цього року, пише Financial Times.

Що таке Maven Smart System від Palantir

Maven Smart System (MSS Nato) використовує генеративний ШІ, машинне навчання та великі мовні моделі для підтримки військових операцій. Система об’єднує інформацію з великої кількості джерел (супутників, розвідданих тощо), аналізує їх, візуалізує для командирів та пропонує рішення.

Це дозволить аналізувати дані з поля бою 20–50 військовим, а не сотням і навіть тисячам, як було в зокрема в Афганістані та Іраку. «Ця система здатна замінити цілі команди, які займалися доволі рутинними завданнями», — сказав аналітик лондонського аналітичного центру Royal United Services Institute Ноа Сільвія.

Американські військові використовують власну версію технології Maven, у вересні минулого року США уклали п’ятирічний контракт на суму $99,8 млн з Palantir. Така система також використовується в Україні — і вона показала американцям, наскільки обмеженими поки що є технології, писав The New York Times.

Найшвидша закупівля НАТО

НАТО придбало ШІ-систему Palantir усього за шість місяців. Це одна з найшвидших закупівель альянсу за всю його історію, сказав один із представників. Зазвичай минають роки, поки закуплять, сертифікують та впровадять — за цей час воно втрачає актуальність, сказав Ноа Сільвія.

Придбання завершили минулого місяця. Це свідчить про тісне та стабільне партнерство між технологічними базами Північної Америки та Європи», кажуть в міжурядовій організації.

Йдеться, що Palantir надає НАТО спеціалізовану версію системи Maven, яка по суті є платформою для інтеграції інших програмних застосунків і джерел даних.

Що відомо

З 2009 року Palantir отримав понад $2,7 млрд в контрактах від уряду США, з яких понад $1,3 млрд припадає на Міністерство оборони. За останні 12 місяців акції компанії зросли більш ніж на 300%, оскільки інвестори очікують, що компанія виграє від оборонних витрат адміністрації президента США Дональда Трампа та від попиту комерційних клієнтів на її ШІ-системи.

Співзасновником Palantir є відомий інвестор та підприємець Пітер Тіль, який торік продав акції компанії на майже $600 млн.

Він є прихильником Трампа та особою з тісними зв’язками з Пентагоном, а також відіграв важливу роль у підтримці віцепрезидента Джей Ді Венса під час його успішної спроби стати віцепрезидентом.

Угода альянсу з Palantir відбулася на тлі зростаючої тривоги в Європі, після того як Трамп пригрозив припинити захист континенту, якщо столиці не збільшать оборонні витрати.

Нагадаємо, в березні 2024 року Palantir підписав угоду з Міністерством економіки України. За її умовами компанія надає ШІ-платформу для покращення розмінування. Про це більше розповіла в інтерв’ю AIN керівниця проєктів із цивільним урядом України Інга Кольба.

Джерело матеріала
loader
loader