Технологічний прорив, що змінить перебіг війни. Дрони порозумнішають
Технологічний прорив, що змінить перебіг війни. Дрони порозумнішають

Технологічний прорив, що змінить перебіг війни. Дрони порозумнішають

Далекобійні дрони - найпотужніша наша зброя на сьогодні. Однак його "мозок" - тобто система автоматичного наведення, надто важкий і дорогий, щоб забезпечити масове виробництво. Вчені з Тайваню винайшли принципово новий мікрочіп, який може вирішити цю проблему. Мало того, ця інновація може взагалі змінити історію людства. Чи ми до цього готові?

Поки ми тут воюємо, тайваньська компанія TSMC, світовий лідер на ринку напівпровідників, представила мікрочіп за технологічним процесом 2 нм. Не буду тут засмічувати мізки технічними подробицями, але ця давно очікувана подія вплине і на хід нашої війни.

Досі найменші чіпи створювали за технологією 3 нм (у росіян - 65 нм), нові мікрочіпи будуть на 15% швидші та на 30% економічніші. Це не тільки дасть змогу створити більш продуктивні смартфони та комп'ютери, а й зробити більш розумні дрони.

Адже, по суті своїй, фпв-дрони нашої війни - чи то керовані по радіо, чи то на оптоволокні, ті, що літають, плавають, повзають - це дистанційно керовані апарати. Це, по-чесному сказати, і не дрони взагалі, не роботи.

Щоб перетворити звичайний, масовий фпв-дрон на справжнього автономного дрона-солдата на полі бою, йому треба додати "мізків"

Усі різноманітні системи автоматичного захоплення і супроводу цілей, донаведення на ціль - не перетворюють фпв-дрони на справжніх роботів. "Справжніми" - можна назвати тільки далекобійні дрони, які не управляються людиною. Щоб перетворити звичайний, масовий фпв-дрон на справжнього автономного дрона-солдата на полі бою, йому треба додати "мізків".

На сьогоднішній день цілком можливо зробити "мізки" для дрона, які допоможуть йому самостійно знаходити та ідентифікувати цілі в заданому районі, і атакувати їх. Тільки важитимуть такі "мізки" кілограми три-чотири разом із додатковою акумуляторною батареєю, і коштуватимуть дуже дорого - на кожен дрон такі мізки не поставиш.

Перехід на 2 нм частково вирішує цю проблему. І вже цього року дрони помітно "порозумнішають". У 2027 році з'являться чіпи з розмірністю 1 нм, у 2029-му - 0,7 нанометра. І це, ймовірно, буде вже технологічна межа для технологій на основі кремнію.

...це означатиме занепад ери людства, тому що дрони стануть розумнішими за дуже багатьох людей...

І це означатиме занепад ери людства, тому що дрони стануть розумнішими за дуже багатьох людей, особливо тих, хто сьогодні (як і вчора) не робить практично нічого для того, щоб виграти нашу війну за існування завтра.

Джерело матеріала
loader