16 квітня - яке сьогодні свято, традиції та заборони, все про цей день
16 квітня - яке сьогодні свято, традиції та заборони, все про цей день

16 квітня - яке сьогодні свято, традиції та заборони, все про цей день

16 квітня у світі відзначають Всесвітній день голосу та Всесвітній день боротьби з дитячим рабством. Віряни вшановують пам’ять святих мучениць Агафії, Ірини і Хіонії. До кінця року залишається 259 днів.

Яке сьогодні церковне свято

16 квітня віряни вшановують пам’ять святих мучениць Агафії, Ірини і Хіонії. Вони постраждали за християнську віру у місті Аквілеї (на території сучасної Італії) під час жорстоких гонінь за імператора Діоклетіана наприкінці III — на початку IV століття. За переказами, вони були сестрами або, принаймні, духовно спорідненими дівами, які обрали шлях цнотливості, молитви та вірного служіння Господу.

У час, коли сповідування християнства суворо каралося, Агафія, Ірина і Хіонія відкрито відмовилися принести жертву язичницьким божествам, демонструючи непохитну відданість Христові. За це їх було заарештовано й приведено на суд. Попри жорстокі тортури та загрозу смерті, вони твердо трималися своєї віри.

Хіонію та Агафію стратили першими — їх спалили живцем. Ірина певний час залишалась у в’язниці. Влада кілька разів намагалася змусити її зректися віри, однак вона залишилася вірною Христу. Зрештою й вона прийняла мученицьку смерть.

Що не можна робити 16 квітня

  • Забороняється сваритися, бажати зла — сварки, образи чи погані думки могли “відгукнутися” у житті.
  • Не слід влаштовувати гучних розваг — гучні гуляння, забави та інші розважальні заходи не є доречними.
  • Не можна копати землю, сіяти чи займатися важкою домашньою працею.

Народні прикмети і традиції на 16 квітня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, якщо зранку туман — буде щедре врожайне літо, особливо на хліб; вітер на Агафію, Ірину і Хіонію — літо буде бурхливим, із частими грозами; дощ у цей день — до доброго врожаю ягід і грибів; ясний захід сонця 16 квітня — до тривалої сухої погоди; якщо на небі багато зірок увечері — буде врожай на горох і гречку; якщо ще лежить сніг або випаде раптово — весна буде затяжною, літо прийде пізно; якщо на деревах бруньки вже набубнявіли — скоро прийде справжнє тепло.

В народні 16 квітня носило назву Ірина Розсадниця або Микита Вододіл. Назва “Розсадниця” — від слова “розсада”, тобто це період, коли починають активно займатися садівництвом: готують грядки, сіють капусту, помідори, іншу городину для пересадки у відкритий ґрунт.

Як назвати дитину, яка народилася 16 квітня

Сьогодні іменини святкують Леонід, Михайло, Павло, Ніка, Василина, Галина, Ірина. Талісманом людини, народженої 16 квітня, є онікс. Це одна з форм кварцу, яку здавна вважали не просто мінералом, а джерелом потужної магії. Люди вірили, що цей камінь має здатність пробуджувати внутрішню силу, рішучість і владність, тому його називали оберегом справжніх лідерів.

Які історичні події відбулися 16 квітня

1178 до н. е. — повне сонячне затемнення. В цей же день за підрахунками вчених Одіссей повернувся на Ітаку після 20-річного походу з Троянської війни.

73 — римляни захопили юдейську фортецю Масада. Повстання в Юдеї придушено.

1346 — Стефан Душан проголосив заснування Сербського царства.

1574 — перша документальна згадка про вертеп на українських землях, записана до Заславської замкової книги.

1632 — засновано Києво-Могилянську академію.

1705 — англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона у лицарі — це перше в англійській історії звання лицаря, надане за наукові заслуги.

1848 — цісар Фердинанд I підписав патент «Про знесення всякої роботизни й інших підданських повинностей у Галичині», яким найраніше в імперії скасовано панщину.

1871 — прийнята конституція Німецької імперії, що діяла до 1919 року; Берлін став столицею Німецької імперії.

1912 — англійка Гаррієт Квімбі стала першою жінкою, яка перелетіла Ла-Манш літаком.

1922 — підписано Рапалльський договір про відновлення дипломатичних взаємин між Німеччиною та Радянською Росією.

1936 — у Львові розпочалися масові політичні виступи робітників міста проти уряду Польщі.

1945 — німецьке судно «Гойя», що перевозило біженців, торпедоване радянським підводним човном Л-3. Загинули близько 7000 людей.

1947 — Бернард Барух вперше вжив термін «Холодна війна» для позначення відносин між СРСР і США.

1995 — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.

2000 — на референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності і право президента на розпуск парламенту.

2000 — Георгій Гонгадзе та Олена Притула засновують «Українську правду», перше україномовне інтернет-видання.

2003 — підписано Афінський договір, за яким 10 нових країн стали членами ЄС: Мальта, Кіпр, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина і Угорщина (набрав чинності 1 травня 2004).

Джерело матеріала
loader
loader