Як смартфони та інтернет впливають на когнітивні здібності
Як смартфони та інтернет впливають на когнітивні здібності

Як смартфони та інтернет впливають на когнітивні здібності

Ризики, пов’язані з так званим "цифровим недоумством", включаючи погіршення пам’яті та уваги, обговорюються науковою спільнотою вже понад два десятиліття. Цей ефект пов’язували з безперервним потоком онлайн-інформації, з якою люди зіштовхуються щодня, повідомляє 24 Канал з посиланням Nature Human Behavior.

Нове дослідження впливу гаджетів

Деякі дослідження навіть демонстрували зменшення об’єму сірої речовини в мозку та структурні зміни у його будові. Проте в нещодавній публікації, яку підготували нейропсихолог Джаред Бенге з Університету Техасу в Остіні та його колега Майкл Скаллін з Університету Бейлора, наголошується, що подібні побоювання переоцінені.

Вчені провели аналіз 57 досліджень, виконаних за останні 18 років, використовуючи дані з таких баз, як Medline, PsycInfo, CINAHL, Science Direct, Scopus, Cochrane Library, ProQuest та Web of Science. У цих роботах вивчався зв’язок між використанням цифрових технологій та когнітивними функціями. У дослідженнях взяли участь 411 430 осіб з усього світу, середній вік яких становив 68,7 року.

Гаджети зменшують ризик когнітивних порушень

За результатами аналізу було встановлено, що використання цифрових технологій асоціюється зі зниженням ризику когнітивних порушеньна 42%. Цей висновок залишався статистично значущим навіть з урахуванням різних факторів, таких як стан здоров’я, демографічні та соціально-економічні показники.

Проте фахівці застерігають: інтерпретувати ці дані однозначно не можна. Прямого причинно-наслідкового зв’язку не було встановлено, оскільки такі дослідження не дають відповіді на питання: чи захищає використання технологій від деменції, чи, можливо, люди з добрими когнітивними здібностями частіше користуються технологіями? Ймовірно, обидва ці чинники можуть діяти одночасно.

Крім того, у багатьох розглянутих публікаціях не враховували характер цифрової активності. Наприклад, залежності від смартфонів в цих дослідженнях уваги не приділяли. При цьому очевидно, що прокручування стрічки в соціальних мережах, читання електронних листів, онлайн-спілкування чи робота з професійними застосунками – це зовсім різні види активності.

Автори дослідження доходять до висновку: попри поширені побоювання, "цифрове недоумство" у зрілому віці навряд чи становить загрозу. Навіть якщо технології не приносять прямої користі для здоров’я мозку, вони точно не є значним фактором ризику.

Джерело матеріала
loader
loader