/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F25aa590e0ccec5164963481bafa05634.jpg)
Моторошні "кола на полях": після тривалої посухи "море солі" в Іраку зафіксували з космосу
У 2024 році астронавти зробили й показали дивовижне фото яскравого озера Разаза в Іраку, оточеного безліччю дивно круглих полів. Дослідники зазначають, що це місце також відоме скупченням сотень моторошних рукотворних "кіл на полях".
Про це пише Live Science.
Інтригуюче фото, зроблене астронавтами, показує дивовижну подвійність штучного озера в Іраку, яке повільно перетворилося на солону різнобарвну калюжу після багатьох років посухи. Це також місце сотень моторошних рукотворних "кіл на полях".
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Мова про озеро Разаза, також відоме як Бахр аль-Мільх або озеро Мільх — штучне озеро, розташоване на захід від міста Кербела. Відомо, що водойма була створена в 1970-х роках шляхом відведення надлишків води з довколишнього озера Хаббанія через канал у природну западину. У наступні десятиліття озеро ставало дедалі солонішим, оскільки мінерали з дна розчинялися у воді.
На фото видно, що озеро розділене на два кольори: рожево-червоний і болотно-зелений. За словами дослідників, різні кольори зумовлені високою концентрацією водоростей у воді. Кожна половина озера майже повністю відрізана від іншої та має різний хімічний склад і рівень солоності, що означає, що вони є домівкою для різних видів водоростей, звідси й контрастні кольори.
Утім, відомо, що озеро зовсім не завжди мало такий вигляд. Насправді кольори з'явилися лише під час посух в останнє десятиліття, коли рівень води опустився до 5-10 метрів. Зазначимо, що до цього моменту озеро було набагато глибшим і мало більш традиційний блакитний відтінок. Озеро також раніше охоплювало набагато ширшу територію, і — в певних точках — воно було одним з найбільших прісноводних озер в Іраку.
На південний захід від озера також можна помітити сотні моторошних круглих темних плям. Ці круглі поля, за словами вчених, зрошуються за допомогою центрально-осьових іригаційних систем, де один великий рукав розпорошує воду, обертаючись навколо поля, як стрілки годинника.
Передбачається, що створення цих полів, ймовірно, сприяло занепаду барвистого озера, оскільки вода з озера і прилеглої річки Євфрат, яка впадає в озеро Хаббанія, використовувалася для зрошення круглих загонів. Кола на полях спочатку повинні були охоплювати берегову лінію Разаза, але тепер, коли озеро скоротилося, утворився значний розрив.
У перші роки існування озера у водойму було завезено рибу, і вздовж берегової лінії утворилася екосистема водно-болотних угідь, що процвітала і стала домівкою для великого розмаїття рослинності та птахів. Однак у міру висихання озера риба зникла, а водно-болотні угіддя поступово загинули.
Раніше Фокус писав про те, що на Землю насувається мега-посуха тривалістю понад 20 років: куди вона обрушиться.

